Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... PFA- obligatii fiscale
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

PFA- obligatii fiscale

buna ziua, am si eu cateva nelamuriri referitoare la obligatiile mele ca PFA,
-si eu si sotul avem un loc de munca , mai trebuie sa platim acele dari la stat cas, cass, somaj ,
- daca ne ajuta o nepoata in perioada cand suntem la serviciu putem sau trebuie sa-ifacem contract de munca ?
-in afara registrului de incasari si plati mai avem nevoie si de alte registre ?
Va multumesc anticipat
Mihaela Moraru
1. PFA sunteti doar unul dintre voi doi.
2.Cel care e PFA, inteleg ca e si angajat; va plati doar CASS si impozit.
3. NU puteti sa ii faceti CIM nepoatei; PFA nu poate avea angajati.
4. DA: registru inventar, registru unic de control si jurnale de TVA, daca e cazul
Adica trebuie sa-mi fac un alt contract de cass chiar daca mi se retine pe stattul de salariu de la serviciu ?:sorry:

Multumesc mult pentru raspuns
Da.Trebuie sa incheiati un alt contract pentru CASS asa cum vi s-a explicat mai sus.
Atentie la nepoata, daca o prinde ITM-ul lucrand in locul dumneavoastra cred ca poate sa va dea amenda si sa va bage la munca la negru; daca vreti sa o angajati schimbati PFA-ul in II. Spuneti ca eu si sotul ..., aveti fiecare PFA sau doar unul are PFA?
PFA e pew numele sotului, dar ne ocupam amandoi in timpul liber, avem un stand inchiriat la un en-gross, si ca sa functioneze trebuie sa stai de dimineata pana seara, de aceea am rugat-o pe nepoata mea care nu are serviciu sa ne ajute cand noi suntem la serviciu.