avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... PFA- obligatii fiscale
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

PFA- obligatii fiscale

buna ziua, am si eu cateva nelamuriri referitoare la obligatiile mele ca PFA,
-si eu si sotul avem un loc de munca , mai trebuie sa platim acele dari la stat cas, cass, somaj ,
- daca ne ajuta o nepoata in perioada cand suntem la serviciu putem sau trebuie sa-ifacem contract de munca ?
-in afara registrului de incasari si plati mai avem nevoie si de alte registre ?
Va multumesc anticipat
Mihaela Moraru
Cel mai recent răspuns: mihaelamoraru65 , utilizator 15:39, 9 Ianuarie 2011
1. PFA sunteti doar unul dintre voi doi.
2.Cel care e PFA, inteleg ca e si angajat; va plati doar CASS si impozit.
3. NU puteti sa ii faceti CIM nepoatei; PFA nu poate avea angajati.
4. DA: registru inventar, registru unic de control si jurnale de TVA, daca e cazul
Adica trebuie sa-mi fac un alt contract de cass chiar daca mi se retine pe stattul de salariu de la serviciu ?:sorry:

Multumesc mult pentru raspuns
Da.Trebuie sa incheiati un alt contract pentru CASS asa cum vi s-a explicat mai sus.
Atentie la nepoata, daca o prinde ITM-ul lucrand in locul dumneavoastra cred ca poate sa va dea amenda si sa va bage la munca la negru; daca vreti sa o angajati schimbati PFA-ul in II. Spuneti ca eu si sotul ..., aveti fiecare PFA sau doar unul are PFA?
PFA e pew numele sotului, dar ne ocupam amandoi in timpul liber, avem un stand inchiriat la un en-gross, si ca sa functioneze trebuie sa stai de dimineata pana seara, de aceea am rugat-o pe nepoata mea care nu are serviciu sa ne ajute cand noi suntem la serviciu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vânzare de bunuri, persoana fizica Demoux12 Demoux12 Bună ziua, Avocatnet. Aș dori să aflu demersurile pe care trebuie sa le fac ca sa pot vinde un singur bun, legal, fără a avea magazin, ghereta,sau ... (vezi toată discuția)
Am venituri din activitate pfa si venituri din investitii. Alexutu123 Alexutu123 Am venituri din activitate pfa si venituri din investitii. Cum impart CAS ul si CASS ul intre cele doua activitati in contabilitate in registrul de incasari ... (vezi toată discuția)
Sfaturi pentru un nou intreprinzator Noulintreprinzator Noulintreprinzator Buna ziua! Va rog daca se poate sa ma ajutati cu niste sfaturi. Va multumesc anticipat. Doresc sa deschid un magazin cu diverse lucruri second hand(folosite) ... (vezi toată discuția)