avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate andrei44

Activitate andrei44

Răspuns la discuția Concediu de odihna fortat
Asta stiu, insa in situatia de fata, avand in vedere ca oricum plec in maxim o luna din firma, sunt obligat sa accept acest concediu?
Am o intrabare si desi este week-end, sper sa ma puteti ajuta.
Firma la care lucrez face restructurari si sunt pus pe lista de disponibilizati. Datorita negocierilor intre sindicat si conducere pentru ccm pe 2012, care au loc in aceasta perioada, pe aceasta perioada a negocierilor nu au voie sa fac concedieri si ma preseaza sa intru in concediu de odihna (mai am 10 zile neefectuate de anul trecut).
Zile de concediu neefectuate din anul precedent mai au si alti angajati ai firmei dar ne preseaza sa ni le luam doar pe cei care ne disponibilizeaza, la intoarcerea din concediu urmand sa primim preavizul.
Va rog sa-mi spuneti daca sunt obligat sa intru in concediu acum si ce articol din Codul muncii spune acest lucru, eu as prefera ca zilele neefectuate sa mi se plateasca la plecare.
Multumesc.
Răspuns la discuția materiale spre prelucrare
Aveti dreptate, la materialele initiale, firma Y adauga componente si manopera si apoi factureaza catre Z.
Exista contract de furnizare materiale intre X si Z si contract de prestari servicii intre Y si Z.
Ma ajutati cu circuitul documentelor, va rog?
Răspuns la discuția materiale spre prelucrare
In mare asa am gandit si eu, nedumerirea mea este in legatura cu incarcarea in gestiune, la firma Z...
Cand primesc factura de la X cum o inregistrez, eu nu ma mai incarc cu materialele respective? Fiindca pe factura o sa scrie "materiale".
Ma gandeam sa cer un Proces verbal de receptie de la firma Y cu materialele primite de la X, pe baza caruia (si a facturii emise de X) sa-mi incarc eu gestiunea.... Apoi sa fac un PV de custodie catre Y ...
Aici m-am blocat. Nu cred ca e corect fiindca eu nu vad materialele de fapt ...
Buna ziua,

Situatia se prezinta in felul urmator:

Firma Z este beneficiarul lucrarilor.
Firma X factureaza materiale catre firma Z dar, fizic, materialele se duc direct la firma Y care mai adauga niste elemente la materialele initiale, le prelucreaza si emite factura pentru pentru firma Z.

Ma ajutati cu documentele care trebuie intocmite?
Faceti inventar dupa pierderea suferita si acesta, impreuna cu documentul de constatatre a incendiului stau la baza scaderii din gestiune. Daca bunurile au fost asigurate, cheltuiala este deductibila.
AndreiS85 a scris:

Am inregistrat in mod voit acele cheltuieli de protocol in contul 471 ele ne fiind deductibile fiscal,
Aceasta inregistrare am facut-o ca sa nu inregistrez pierdere la sfarsitul anului.
In anul acesta as dori sa scap de contul 471 si sa trec cheltuielilie de protocol pe contul 117 de care nu voi tine cont la calculul impozitului pe profit.


Daca nu tineti cont de 117 la calcul, va trebui sa faceti rectificativa la declaratia 101 de anul trecut.
In cazul in care 4427 > 4426 va trebui sa platiti. Doar daca nu cumva aveti de recuperat din lunile trecute, in acest caz faceti regularizarea.
Răspuns la discuția spatiu inchiriat
Cod fiscal art 24:

(11) Amortizarea fiscală se calculează după cum urmează:
c) cheltuielile cu investiţiile efectuate la mijloacele fixe concesionate, închiriate sau luate în locaţie de gestiune de cel care a efectuat investiţia, pe perioada contractului sau pe durata normală de utilizare, după caz;
Se inregistreaza intrarea banilor in societate: 5311 = 4551
dobanzile aferente (daca e cazul): 666 = 4558

iar la restituire catre asociat: 4551, 4558 = 5311