avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1243 soluții astăzi
Forum Activitate igrec

Activitate igrec

Răspuns la discuția Plantele \"Vesele\"
Vlad-Fr a scris:

@ igrec : E adevarat, e cerere pentru etnobotanice. Dar asa e si cerere pentru iarba, hai sa legalizam iarba. Oamenii oricum se omoara intre ei deci sa vindem arme mai ieftin si fara permis. Daca nu incepem de la un principiu general pentru toti si acceptam acest "las' ca-i bine s-asa", o sa se ajunga mai rau. Cred ca etnobotanicele ar trebui sa fie tratate ca drogurile usoare si sa aibe aceleasi urmari juridice. Nu pot sa accept ca m-am nascut intr-o tara unde lasam lucruri de genul. Chiar mi se pare o incurajare, un indemn la consumarea "viselor" cand vezi magazinul pe strada cu oferte langa magazine de genul Nike...un tricou si un etnobotanic sunt la fel de inofensive ? Tind sa nu prea cred asta...


Ai interpretat gresit. Nu sunt de parere ca ar trebui sa se toleram ceva. Nu incurajez sub nicio forma consumul de drogul, usoare sau nu, de alcool sau fumatul de tutun normal, chiar daca eu personal fumez. Eu o vad ca pe o realitate, nimic mai mult. Iar pentru a stopa chestiile astea e nevoie de creiere, nu de oameni care sunt corupti si nu au niciun fel de coloana vertebrala.

Răspuns la discuția Plantele \"Vesele\"
@ Vlad Fr : Chiar daca s-ar interzice aceste magazine de "vise" ele tot au sa fie consumate, pentru ca exista cerere. Creste pretul pentru ca nu se mai gasesc la orice colt de strada, insa ele nu vor disparea. Si eu am amici care din studenti buni s-au plafonat, au ajuns niste neterminati. Au inceput cu "vise". Au trecut la bautura. In cantitati industriale. Nu ii vad mai niciodata OK, mereu sunt mahmuri si miros a alcool de la o posta. Nu-s de acord nici cu bautura in cantitati mari pentru ca a doua zi tot nasol te simti. O mai faci lata, dar nu in fiecare saptamana sau o data la 2-3 zile. E greu sa te abtii, sa fii cumpatat... Prea greu pentru unii.

@Alexandru-Gabriel : ar fi curiozitatea si anturajul ca si cauze. Apoi intervine disperarea; ai nevoie sa tragi ceva, sa bagi in vena, sa ai senzatia ca zbori si ca lumea e a ta. Devine din ce in ce mai greu sa rezisti. In general parintii sunt luati de prosti, nu sunt bagati in seama; ca sa nu mai vorbim de un minim de respect... Iar cu videochat-ul e o poveste lunga: trafic de persoane, prelevare de organe, violuri etc. Nu, nu suna deloc OK pentru nimeni, daramite pentru o fetita de 14 ani.
Cu placere, si dvs la fel.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Nu m-ar mira sa introduca si Familiei si Muncii. Eu ma astept la orice. Partea cea mai proasta este ca totul se schimba de azi pe maine.

LE: Dupa muuuult timp batut cu Boroi, cand am pus mana pe Beleiu mi-a parut floare la ureche. Insa, nu e complet.
O carte singura nu poate fi completa, indiferent de cat de bun ar fi autorul/ii. Dupa cum zice profa mea de Penal "fereste-te de cei care citesc o singura carte".
Invata careva de pe Theodoru la Procedura Penala?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
De pe ce se mai invata pentru admitere?
Eu, personal am asa:
Civil : G. Boroi - Partea generala si persoanele, C. Barsan - Drepturi reale principale, Statescu si Barsan - Teoria Obligatiilor, Codrin Macovei, Fr. Deak - Contracte, Fr. Deak - Succesiuni.
Penal general : Bulai, Mitrache, Maria Zolyneak si M. I. Michinici
Penal special : V. Pavaleanu, T. Toader
Procedura penala : I. Neagu
Procedura civila : Les, Ciobanu
Pe langa astea sunt si teste grila, nu numai cele ale lui Voineag, si spete.

No, incerc sa ma pregatesc din timp oarecum, desi-s in anul III. Iar acum unii au pasiuni in privinta cartilor ... :P

Alte recomandari ? B-)

LE: desi cartea dnelor Zolyneak si Michinici este mai veche, in ea am gasit foarte bine tratata Impiedicarea producerii rezultatului, mult mai pe larg decat in Bulai sau in Mitrache.
gi_jane2 a scris:

indiferent ca sunteti sau nu trecuta pe act, bunul fiind cumparat in timpul casatoriei, e bun comun.
dvs sau sotul sau amandoi doriti ca bunul sa fie propriu al sotului, sa nu-l impartiti in cazul unui partaj?


In cazul asta ar trebui sa fie un legat, pentru ca bunul sa fie propriu. Sau sa se incadreze pe dispozitiile art. 31 CF.
Răspuns la discuția Acum imi place acest cantec:
Mihalis Hatzigiannis - "Afta pou tha lega se sena"
[ link extern ]

Andy y Lucas - "Aqui sigo yo"
[ link extern ]
Asta se practica mai mereu, deci stati fara grija pentru ca nimeni nu verifica nimic. "Vorba romanului, zici ca ai mai putin sa nu vina hotii peste tine". Am multi colegi care au facut acelasi lucru ca si dvs si nu s-a intamplat nimic. Asa cum bine se spunea mai sus, exista "dar manual" sau avans. Simplu. :)
Conform art. 30 din Codul Familiei, ¨bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune¨. Nu are nicio relevanta daca apare scris doar numele sotului dumneavoastra, al dumneavoastra sau al ambilor - este tot bun comun. In momentul in care incheiati contractul la notar, puteti sa ii specificati si faptul ca doriti si dumneavoastra sa fiti trecuta in el.
Important este sa apara un nume al sotilor, fie care sunt ambele sau numai al unuia. Daca va temeti ca incheind contractul numai intre un sot si cealalta parte bunul este propriu, adica ii apartine numai titularului prevazut in contract, stati linistita. Atata timp cat nu se incadreaza in dispozitiile art. 31 din Codul Familiei cu privire la bunurile proprii ale sotilor, nicio grija.
"Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despagubire pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare."

Răspuns la discuția Plantele \"Vesele\"
Eu cred ca fiecare decide ce drum vrea sa urmeze. Daca respectivul prefera sa vada totul in roz si sa se ascunda de faptul ca nu poate sa isi tina in frau problemele de zi cu zi, problema lui. Ce ma ingrijoreaza pe mine e segmentul de varsta [12-17] care a inceput sa le consume.
Mhm, fumezi o tigara, razi 2 ore si apoi ti-e rau 2 zile si nu mai esti in stare sa faci nimic. Prima tigara, a II-a si continua. De ce? Eu nu vad rostul ... :acute: