avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1188 soluții astăzi
Forum Activitate aveugenman54

Activitate aveugenman54

Certificat ORNISS :))
dilema supusa dezbaterii este ;
-daca exista sau fapta penala daca inainte de divort si lichidarea patrimoniului, sotia doneaza apartamentul contractat ca bun propriu dar cu ratele achitate in comun?
-daca donatia facuta catre la o ruda a urmarit sau nu fraudarea sotului care avea un drept de creantza pt ratele achitate pe toata durata casniciei?
_intabularea pe numele dobinditoarului mai poate fi atacata daca in 2009 s-a facut actul de donatie?
daca actiunea de partaj dupa desfacerea casatoriei poate angrena si o raspundere sau chemarea in judecata a nepotului beneficiar al donatiei care a si intabulat pe numele sau apartamentul?
-ce solutievedeti de urmat in 3 pasi pentru a valorifica dreptul de creanta ce ar trebui recunoscut sotului inocent??
doresc sa aflu care este practica instantelor si felul cum instantele privesc procesele verbale sosite la contraveninet dupa exact 5 luni si 1/2 in loc sa fie comunicate intr-un termen rezonabil care sa permita si "amnezicilor" ca sunt in afara legii...si trebuie sa intre in legalitate !!
nu este o scapare ci este o politica premeditata a CNADNR care ...te lasa sa persisti in abatere si dupa ce te mai prinde de 7-8-9 ori cu camerele foto, incep sa curga procesele verbale ...cum putem motiva si dovedi ca este de fapt UN JAF LA DN-UL MARE !!!???
VA SPET CU INTERES OPINIILE !!#-o
ce sugestie imi dati in asemenea situatii cind in fata clientului , la audieri sunt insultat si facut nesimtit....dat afara din birou si scos cu jandarmul in timp ce invinuitul era oprit in birou si nu era lasat sa plece !???Da colegii mei asta s-a intimplat azi in Romania a nului 2012 in capitala tarii, Bucuresti !!:((
***dupa o tamponare din vina/culpa/ recunoscuta a lui "x "si semnarea intelegerii amiabile/formular/ de ambii soferi, acelasi" x "refuza fara un motiv serios sa mai mearga la constatare la societatea de asigurari, refuza sa vina la politie, refuza dialogul pe telefon sau mail!
***nevinovatul "y" are avarii de 1500-2000 lei si nu detine nici autorizatie de reparatii, nu are casco, si este in impas !!
***ce solutie practica si cit mai putin costisitoare vad colegii la o asemenea speta ??
pe scurt controlul anaf mi- stabilt o suma de 500 milioane ca tva neplatit ca medic veterinar in cabinet individual. am platit o parte /fond somas, cass, etc. ulterior am aflat ca era scutit serviciul medical veterinar. la 1 ian 2010 apar din nou o modificare care zice ca se plateste.... mai pot oare rcupera din ce am platit nedatorat/ anaf zice ion scris ca nu ! cine are alta parare !???=D>