avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate jenilazar

Activitate jenilazar

In adeverinta sunt prevazute urmatoarele: salariul, spor acord, spor vechime, index(. nu stiu la ce se refera), brut si contributie pensie suplimentara . Contributia la Pensia suplimentara ma avantajeaza in aceasta decizie de pensionare , este luata in calcul sau trebuie sa fac alte demersuri? Va rog sa ma ajutati cu aceste raspunsuri, daca se poate! Va multumesc foarte mult!
Multumesc foarte mult!
Adeverinta nu este suficienta?
Va multumesc mult!
Parerea dvs.este ca nu voi avea castig de cauza? Va multumesc!
Buna ziua,
Am depus de curand (,acum o saptamana,) dosarul pentru pensionare anticipata partial, dosar in care am depus si o adeverinta cu sporuri si lucru in acord pentru perioada 1982-2003, Mi s-a spus ca nu se ia in calcul lucru in acord, pentru care, intentionez sa depun contestatie cand voi primi decizia de pensionare.
Va rog sa ma indrumati cum trebuie sa procedez la primirea deciziei (am citit pe un forum ca trebuie sa scriu la primirea deciziei ca sunt de acord partial cu decizia?) si care sunt pasii de urmat, ulterior deciziei, pentru contestatie de a mi se lua in calcul acordul? Demersul se poate face gratuit?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Am depus de curand (,acum o saptamana,) dosarul pentru pensionare anticipata partial, dosar in care am depus si o adeverinta cu sporuri si lucru in acord pentru perioada 1982-2003, Mi s-a spus ca nu se ia in calcul lucru in acord, pentru care, intentionez sa depun contestatie cand voi primi decizia de pensionare.
Va rog sa ma indrumati cum trebuie sa procedez la primirea deciziei (am citit pe un forum ca trebuie sa scriu la primirea deciziei ca sunt de acord partial cu decizia?) si care sunt pasii de urmat, ulterior deciziei, pentru contestatie de a mi se lua in calcul acordul? Demersul se poate face gratuit?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Neplata contributiilor la pensii
Multumesc mult!
Va rog sa ma lamuriti in urmatorul caz: sunt angajata cu contract de munca inregistrat la Revisal ,la o firma particulara din mai 2014 si am constatat ca nu mi-a platit contributiile la pensii si somaj din 2015. Anul viitor (2019) as putea sa cer pensionare anticipata partial, mi se considera vechime de cand nu mi s-au platit contributiile de catre angajator? Daca nu, ce trebuie sa fac? Multumesc!
Sunt in somaj.Daca mi-am gasit un job in strainatate cu Contract de munca, cum trebuie sa procedez la agentia de somaj la care sunt in evidenta? Mai am dreptul la
30% din indemnizatie pana la sfarsitul perioadei de somaj?Daca da,poate ridica(30%) sotul ramas in tara (pe baza de procura)?