avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Activitate GBC

Activitate GBC

Salutare! Am un coleg nou, angajat pe postul de referent debutant inainte de abrogarea Legii 188/1999. Cum se face promovarea: se va tine cont de Legea 188/1999 (6 luni perioada de stagiu) sau de Codul administrativ (cu 12 luni)?
Nu am rezolvat nimic pana in prezent. Ultimul raspuns (primit verbal) a sunat in felul urmator:
Secretar: "eu sunt indrumatorul tau, nu iti pot face evaluarea activitatii desfasurate. Vorbeste cu primarul pentru ca el te evalueaza. Am citit in lege ca in institutiile in care nu exista conducator de compartiment, conducatorul institutiei este evaluatorul."
Eu, catre primar: domnule primar, stiti, au trecut mai mult de 12 luni de cand sunt functionar public debutant si, conform legii trebuie sa fiu evaluat si numit ca functionar public definitiv sau eliberat din functie. Va rog sa imi faceti evaluarea activitatii!
Primarul: nu iti fac evaluarea pentru ca ar trebui sa te promovez, iar daca te promovez, o sa vrei sa pleci, vei solicita transfer si voi fi nevoit sa iti refuz transferul pentru din 2 motive:
1. ANFP-ul nu imi va permite sa organizez un nou concurs de angajare pe postul tau si,
2. nu vine nimeni sa lucreze aici.
Fiind nemultumit de raspuns, I-am solicitat in scris sa dispuna evaluarea activitatii mele. A citit cererea si mi-a raspuns, sec: "nu iti pot da un raspuns."
L-am intrebat: cand imi puteti da un raspuns pentru cerere?
Primarul: "ma mai gandesc.".

Cum trebuie sa procedez in situatia de fata??
Buna ziua!
Multumesc mult pentru ajutor! Mai am cateva nelamuriri:
1) Furnizorul este salvat in Saga pe contul 401.xxxx. Sa inteleg ca trebuie adaugat si pe 404.xxxx?
2) "La mijloc fix", "Serviciu" si "Plata factura" liniuta e folosita ca separator si nu ca minus, corect?
Salutare!

Sunt functionar public debutant din data de 7 septembrie 2015 insa secretarul comunei amana promovarea motivand ca nu stie cum sa procedeze. A promis ca se va interesa: "dupa ce scapam de Curtea de conturi" (controlul s-a terminat in 22 septembrie), "in data de x, cand merg la prefectura", etc.

Imi poate oferi cineva procedura pentru promovarea unui functionar public debutant, pasii care trebuie urmati, atat de catre institutie, cat si de catre functionarul public debutant?

Va multumesc!
Nu ma pricep deloc la contabilitate, insa am intuit ca nu e ceva in regula cu inregistrarile pe care le-a facut contabilul. Mi-a spus ca valoarea reala a telefonului e de 3119.06 lei (chiar daca am platit doar 0.06 lei) si ca e obiect de inventar, iar reducerea respectiva ar fi considerata drept un venit, prin urmare trebuie sa platesc impozit pentru cei 3162.44+ lei pe care i-am primit ca reucere pt telefon si bateria externa.
Buna ziua!

Cum sa inregistrez corect in contabilitate o factura care pe care figureaza, un mijloc fix, un obiect de inventar, o taxa de suport, toate cu reducere oferta sau discount 100%, si timbrul verde?

Ca urmare a prelungirii unui abonament de telefonie mobila, am primit un telefon mobil si o baterie externa.
Pe factura sunt evidentiate urmatoarele:
telefon 3119.06 lei din care timbru verde 0.60 lei
baterie externa 43.44 lei, timbru verde 0.00
discount 100% -43.44 lei
taxa suport 21.72 lei
discount 100% -21.72 lei
Reducere oferta business -3199 lei
Total factura 0.06 lei
Plata facturii s-a facut din casa.

Sunt corecte inregistrarile urmatoare?
1)telefon
214=404 ----> 3119.06 lei
404=767-----> - 3119
404=5311-----> 0.06 lei
6811=2814---->86.6388 (cu 1 a lunii urmatoare, timp de 36 de luni)

2) bateria externa
303=7588---> 43.44 lei
603=303----> 43.44

3) Taxa suport???
Va multumesc pentru raspuns!

Sa inteleg ca banca poate primi o compensatie de 1% sau 0,5% (dupa caz) din valoarea rambursata doar pentru creditele cu dobanda variabila si doar in cazul in care acesta este rambursat intr-o perioada in care dobanda este fixa, cf. art. 67 din legea respectiva??
Buna ziua!

Am luat un credit de nevoi personale in decembrie 2015, iar acum as dori sa platesc anticipat 30% din creditul ramas de rambursat.
De la banca mi s-a transmis ca, pe langa banii pe care ii rambursez, trebuie sa platesc si comision de rambursare anticipata de 10% din valoarea platii, iar numarul ratelor nu va scadea, ci se va reduce rata lunara cu o suma echivalenta cu suma rambursata impartita la numarul de luni ramase pana la restituirea creditului.
In decembrie aveau o promotie prin care imi acordau o reducere la DAE, de la 11.9% la 10,9%.
Din ce stiu, comisionul e plafonat prin lege din 2010 la 1% pentru creditele cu dobanda fixa daca imprumutul are scadenta mai mare de 1 an (in cazul meu, creditul fiind pe 24 de luni).
Ce pot face in situatia de fata pentru a nu plati acest comision de 10% pentru rambursarea anticipata a creditului?
Cum nu am gasit nici o informatie legata de majorarea salariilor pentru functionarii publici incepand cu luna mai 2016, doresc sa va solicit o parere.
Sunt inspector debutant la o primarie din septembrie anul trecut, si am fost incadrat in functie cu salariul de 600*1.77=1062 lei brut, din decembrie 2015, dupa majorarea de 10% prin OUG 35/2015, 1168 lei brut, iar din ianuarie am primit inca 15% spor de calculator, iar salariul brut a ajuns la 1343 lei.
Incepand cu luna mai 2016, pe statul de plata figurez cu 1057 lei net.

Am intrebat contabila daca nu e vreo greseala si mi-a spus ca la calcularea salariului a tinut cont de HG 1017/2015 si de sporul de calculator, mentionand ca in respectiva Hotarare a guvernului, la Art. 2, alin (1) se precizeaza urmatoarele:"Stabilirea salariului de bază sub nivelul celui prevăzut la art. 1 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei, pentru fiecare contract individual de muncă în care salariul minim este stabilit sub cel menţionat în prezenta hotărâre de guvern", iar salariul meu corect este 1057 lei net, 1438 brut.

Se mai tine cont coeficientii de ierarhizare din Legea cadru nr. 284/2010? Se tine cont si de HG 1017/2015? In cazul asta salariul ar fi calculat gresit.
Ciudat e ca soferul si guardul de la primarie au acelasi salariu de baza ca si mine, insa ei au studii medii, iar eu studii superioare cu diploma de master.
Buna ziua!

Am facut un contract de imprumut incheiat sub semnatura privata intre o persoana fizica (imprumutator) si o societate (imprumutat), insa nu am mers la un notar sau la un avocat, iar suma de bani (200 de lei) nu a fost virata prin banca. Am incheiat un proces verbal de predare-primire bani.
Banii au fost folositi pentru achizitionarea unui chitantier si a unui facturier + stampila societatii. (contractul a fost incheiat in ziua achizitiei)
Dupa achizitionarea stampilei, contul de capital social a fost inchis, iar capitalul social a fost transferat intr-un cont curent. La aproape o saptamana de la deschiderea contului curent am retras o parte din bani cu mentiunea: "cheltuieli diverse" si am restituit cu suma respectiva o parte din imprumut (150 de lei), diferenta urmand a fi restituita ulterior, in interiorul perioadei convenite de parti mentionata in contract. Nu am retras toti banii din cont curent pentru ca din cei 200 de lei, care constituie capitalul social, suma de 15 lei a fost retrasa de banca pentru deschiderea contului curent, iar 5 lei a fost comisionul bancii la retragere.

Am procedat corect?

Art. 2158 alin (2) din NCC mentioneaza urmatoarele: "Atunci când o persoană acordă un împrumut fără a o face cu titlu profesional, nu îi sunt aplicabile dispoziţiile legale privind instituţiile de credit şi instituţiile financiare nebancare."

Daca raspunsul este afirmativ, care ar fi operatiunile contabile de inregistrat?

Va multumesc!