avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate rodyhas

Activitate rodyhas

Am un contract de inchiriere a unei garsoniere pana in 30 iunie ac.Chiriasa vrea sa plece incepand cu 1 iunie m-a anuntat azi si vrea sa-i restitui chiria si garantia.Am stipulat ca din garantie se retin sumele cuvenite pt plata facturilor neachitate,diverse stricaciuni ,distrugeri ,curatenie,zugravit(a stat 3 ani)Ma intereseaza problema restituirii chiriei deoarece am stabilit ca trebuie sa anunte cu 3 luni inainte
Administratorul asociatiei nu vrea sa imparta cheltuielile cu incalzirea comuna si salariile in functie de cota indiviza comuna ci in mod uniform pe ap desi noi avem ap cu 3sau 4 cam iar cele cu salariile pe nr de persoane.Ce este de facut?
Răspuns la discuția Asigurare casa
Stimate utilizator stai linistit ca nu ne despagubeste nimeni cu nimic.Am citit foarte mult despre asigurari in ultima vreme si am ajuns la concluzia ca nici nu merita facute sunt o jecmaneala.Cred ca vei fi despagubit doar daca-ti inghite pamantul casa sau te-a omorat vreo masina dar sa nu ti se poate imputa nimic.Erau de forma pe vremea raposatului ssi asa au ramas #-o#-o
Răspuns la discuția Credit - fals in acte
Domnule ,stai linistit ca nu te-a intrebat nimeni nimic.Banca ti-a dat un credit pentru care platesti nu ti l-au facut cadou.Nu-ti framanta capul ca-n povestea cu drobul de sare.Crezi ca banca nu are de lucru sau ai impresia ca esti singurul.Nu fi ca-n povestea cu drobul de sare.Se spune ca legile sunt pentru prosti sau trebuie sa fie ocolite.Mie mi-a luat cineva casa printr-un testament fals,am facut proces ,dupa cinci ani am castigat prin expertiza grafologica si ai impresia ca s-a autosesizat cineva.Am facut plangere penala si dupa un an de cercetari mi s-a comunicat ca fapta s-a prescris asa ca sa te mai miri ca oamenii se omoara.Ideea e sa inveti lectia pentru ca se vede ca esti om cinstit si corect:sa nu stie nici camasa ta ce faci.In rest ai dreptul de a fi tata si-l ceri prin instanta.Spor la treaba si mult curaj fara scenarii,lasa lucrurile sa se intample.
Buna ziua
Am o garsoniera pe care am inchiriat-o si chiriasii au schimbat yala si refuza sa-mi dea cheie si mie.Problema este ca pleaca din localitate,din tara si pot aparea probleme cu instalatiile si apa in locuinta iar eu nu pot sa intru.Daca poate cineva sa-mi dea un sfat.Va multumesc