avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate ioana_f11

Activitate ioana_f11

Discuție Pensie de urmas
Buna ziua,
Mama mea tocmai a iesit la pensie pentru limita de varsta. Ar putea solicita pensia de urmas (dupa tata) in locul pensiei ei, desi inca mai lucreaza cu contract individual de munca?
Stiti cumva care este procedura pentru a afla care ar fi pensia de urmas pe care ar putea sa o aiba, astfel incat sa vedem daca ar fi mai avantajos sa aleaga pensia de urmas in locul pensiei ei?(si daca este vreun termen limita de la primirea deciziei ei de pensionare in care poate solicita schimbarea sau se poate oricand)?
Multumesc
Fondurile respective sunt pentru schimbarea apometrelor. Presupun ca este o cheltuiala corect contituita, nu contest legalitatea ei. Problema mea este alta: la cumpararea apartamentului, asociatia a eliberat vanzatorului o adeverinta ca nu are datorii in 2 noiembrie. In 5 noiembrie s-a achizitionat apartamentul. Ulterior, a fost afisata intretinerea lunii octombrie care contine si fondul de apometre. Vanzatorul nu mai vrea sa achite fondul, pe motiv ca el a vandut apartamentul iar administratorul solicita banii de la noul proprietar. Intrebarea mea este daca acest lucru este corect in conditiile in care fondul apare pe intretinerea lunii octombrie, cand inca era proprietar vanzatorul. Dupa parerea mea, vanzatorul este cel care ar trebui sa-l achite si as dori sa-mi spuneti daca exista un articol de lege unde este specificat acest lucru
vanzatorul a depus o adeverinta de la asociatie fara datorii, doar ca intretinerea lunii octombrie a fost afisata dupa data emiterii adeverintei si cumpararii apartamentului, adica 5 noiembrie
Rugaminte ajutor:
Un cumparator care a achiztionat un apartament in 5 Noiembrie 2020, are vreo obligatie de a plati sume de bani care, pe "tabelul cu intretinerea" lunii Noiembrie 2020 apar la coloana de "restante fonduri"?
Se pare ca, in trecut, adica in "afisul cu intretinerea" lunii Octombrie, a existat o coloana suplimentara cu "Fond pentru apometre"; iar fostul proprietar nu a achitat aceasta suma.
Stie cineva un punct de vedere legal?
Multumesc in avans!
Buna ziua, Exista posibilitatea ca eu prietenul meu sa achizitionam impreuna o garsoniera, adica sa fim amandoi coproprietari (cota de 50% fiecare) chiar daca nu suntem casatoriti?
Multumim
Discuție mostenire
Buna ziua, Mama mea a mostenit de la tatal ei niste terenuri agricole. Acestea au fost mostenite in timp ce era casatorita cu tatal meu. Acum tatal meu a decedat. Este nevoie sa facem succesiunea dupa decesul tatalui meu pentru acele terenuri, in conditiile in care terenurile sunt pe numele mamei mele?
Multumesc
Buna ziua, mama mea a mostenit niste terenuri agricole (cred ca in 2005). Din cate stiu, in acea zona nu sunt inca intabulate terenurile agricole (dar la primarie au fost inregistrate la vremea respectiva pe numele mamei, platim impozit). Problema este ca nu mai avem certificatul de mostenitor si nu mai stim nici cum se numea notarul unde s-a facut succesiunea. Cum putem obtine o copie, ca sa avem si noi un act de proprietate? Multumim