avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1041 soluții astăzi
Forum Activitate Petre_jun

Activitate Petre_jun

Promitentul cumparator nu a semnat acea conventie iar acum acesta solicita instantei sa o considere valabila, desi nu precizeaza care e motivul ca nu a semnat conventia.

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca o Conventie, neincheiata la notar, intre un promitent vanzator si respectiv un promitent cumparator referitoare la prelungirea termenului de incheiere a contractului de vanzare cumparare este sau nu valabila daca nu este semnata de una din partile mentionate in conventie respectiv de catre promitentul cumparator ci numai de catre promitentul vanzator si de catre un martor, iar in prezent promitentul cumparator prezinta conventia, in proces, in apararea sa. Conventia este incheiata in anul 2009, dupa expirarea termenului de un an (1 octombrie 2008) prevazut in antecontract pentru incheierea contractului de vanzare cumparare. In plus in prezent promitentul vanzator este decedat iar mostenitorii nu recunosc semnatura promitentului vanzator pusa pe acea conventie.
Va multumesc.
Buna ziua.
Care este procedura legala de a obtine de la un Birou notarial, temporar, originalul unui Antecontract de vanzare cumparare (imobil) incheiat de tatal meu inainte de a fi finalizata la judecatorie dezbaterea succesiunii dupa decesul mamei mele avand in vedere ca acum, dupa decesul si a tatalui meu, nici eu ca mostenitor si nici promitentul cumparator nu detinem niciun exemplar original al acestui antecontract ci numai copii obtinute de la Cartea funciara. Acest document i-mi este necesar pentru a proba- expertiza semnatura data de tatal meu pe acest antecontract pentru ca exista neconcordanta intre semnatura tatalui meu exitenta pe copia antecontractlui obtinuta de la notar si semnatura tatalui meu de pe exmplarul antecontractului existent la Cf.
Va multumesc.

Buna ziua. In data de 01 octombrie 2007 s-a incheiat la notar un antecontract de vanzare cumparare a unui imobil (casa de locuit si teren) in care se mentiona ca “ partile se obliga sa incheie, in forma autentica”, contractul de vanzare cumparare in termen de un an de la data semnarii antecontractului”. Contractul nu a fost incheiat la acel termen (1X2008). In anul 2009 partile din antecontract incheie, sub semnatura privata, o conventie , considerata anexa la antecontractul initial, prin care stabilesc ca termenul de un an prevazut initial pentru incheierea contractului de vanzare cumparare sa curga de la data terminarii procesului de dezbatere a succesiunii dupa decesul sotiei promitentului vanzator. Contractul nu a fost incheiat nici dupa trecerea si acestei perioade de un an ( procesul respectiv s-a terminat la data de 6 iunie 2010). Intrebarea este daca acea Conventie, care a fost incheiata doar sub semnatura privata si care constituie anexa la antecontract, este sau nu valabila –legala, avand in vedere prevederile art.2 si 14 din Legea 54/1998, potrivit carora “terenurile situate in intravilan pot fi instrainate prin acte juridice incheiate in forma autentica” si daca poate fi sustinuta ca document pentru a solicita incheierea contractului de vanzare cumparare a imobilelor din antecontractul initial.
Va multumesc,

In antecontract singurele clauze scrise sunt :
-Partile contractante ne obligam sa incheiem in forma autentica contractul de vanzare cumparare privind intreaga cota de proprietate din imobilulu descris mai sus in termen de 1(un) an incepand de azi (o1oct 2007) data semnarii actului de fata;
-Pretul vanzarii stabilit de comun acord este de lei, care s-a achitat integral anterior semnarii prezentului inscris,ceea ce subsemnatul promitent vanzator recunosc prin insasi semnarea actului de fata.
In rest in antecontrac nu scrie nimic cine, cui si unde a platit, cine si unde a primit banii, nu exista mentionata modalitatea de plata( document-chitanta ,cont etc) nu se mentionneza clauze legate de ce obligatii are vanzatorul daca nu mai incheie contractul, nu spune de restituirea banilor, de dobazi sau penalitati, nu scrie ca antecontractul constituie titlu executroriu, nu scrie cand se face transferul de proprietate sau cand intra cumparatorul in posesia imobilului si nimic altceva decat cele doua aspecte mentionate mai sus.
Deci in aceste conditii pot sa refuz sa mai inchei contractul de vanzare cumparare eu vanzator?( stiint 100% ca antecontractul a fost de fapt o donatie deghizata ca pretul consemnat in antecontract este de 4 ori mai mic decat cela real).
Va multumesc.
Poate promitentul vanzator sa -si retraga promisiunea de vanzare a unui imobil numai pentru motivul ca nu s-a incheiat contractul de vanzare cumparare a imobilului in termenul de un an de la data incheierii antecontractului asa cum a stabilit cu promitentul cumparator si cum a fost consemnat in antecontractul de vanzare cumparare si sa restituie suma incasata la data incheierii antecontractului? (in conditiile in care in antecontract nu a fost stabilita nicio clauza cu referire la nefinalizare promisiunii de vanzare)
In anul 2007, fara sa fie dezbatuta succesiunea dupa decesul sotiei, vanzatorul mi-a vandut o casa si terenul aferent pentru care am incheiat la notar un antecontract de vanzare cumparare a casei si a terenului aferent. Acest antecontract fost notat in CF-ul vanzatorului. Deoarece vanzatorul a decedat intre timp nu am reusit sa transform acel antecontract in contract de vanzare cumparare a acelor imobile.

Acum fiica vanzatorului a depus la notar actele pentru succesiune si solicita acele imobile motivand ca in Cf apare ca proprietar in continuare tatal ei desi in Cf este notat si acel antecontract.

Poate legal Primaria sa-mi primeasca Declaratia fiscala ca sa platesc impozitul pe casa si pe terenul respectiv? Ma ajuta cu ceva sa nu pierd imobilele respective daca am platit impozitul pe cladire si pe teren? Ce actiune sa fac ca sa nu pierd acele imobile sau sa-mi recuperez banii platiti prevazuti in antecontract?