avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Activitate mireaclaudia

Activitate mireaclaudia

am revenit din concediu de maternitate in 28.01.2011 si asi dori sa stiu daca am dreptul la concediu de odihna , eu imi doresc sa il iau in iulie 2011 , am dreptul la tot concediul de odihna .
buna ziua ,am si eu o intrebare: lucrez intr-o institutie publica si pe data de 15.04. mi-a fost incredintata cheia de la biroul unde se trimit si se ia faxuri ( este birou de contabilitate) , doamna ramanand in CO , specificand sa nu stie de conducatorul in momentul in care intreaba de aceasta , in 18.04. a fost facuta o adresa dar nu a specificat nimeni din institutie ca trebuie trimisa pe fax , doar seful m-a intrebat de cheie ,iar eu in momentul acela i-am spus ca o am este la mine , iar dansul a spus ca aceasta este abatere si mi-a cerut o nota explicativa doar verbal .
Va intreb daca aceasta este o abatere si daca pentru o cheie trebuie sa dau nota explicativa .eu o am facuta ,dar imi este frica sa o dau deoarece nu a specificat in scris sa fac nota ci doar verbal si nu vreau sa se interpreteze.
Daca o cere in scris sa o dau ,dar sa nu se interpreteze si sa ma aiba la mana.
VA ROG RASPUNS URGENT.
MULTUMESC ANTICIPAT.
Cum se stabileste salariul unei persoane cu contract individual de munca la intoarcerea din CIC?Pe baza unui examen si ce fel de examen?multumesc
Intr-o institutie publica peroanele care sunt angajate pe baza de contract individual de munca si se afla in concediu de crstere a copilului pot fi date afara dupa cele 6 luni ?Pe ce motive pot fi date afara?multumesc pentru raspuns.