Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INTOARCEREA LA LOCUL DE MUNCA DUPA CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INTOARCEREA LA LOCUL DE MUNCA DUPA CIC

Intr-o institutie publica peroanele care sunt angajate pe baza de contract individual de munca si se afla in concediu de crstere a copilului pot fi date afara dupa cele 6 luni ?Pe ce motive pot fi date afara?multumesc pentru raspuns.
desfiintare post,necorespundere profesionala, etc.
Pot fi concediate pentru orice motiv , dupa expirarea termenului de 6 luni de la data revenirii din CCC.
CE ACTE SUNT NECESARE,unde trebuie depuse si cu cat timp inainte pentru revenirea din CIC?Copilul implineste 2 ani in 10 octombrie si eu vreau sa ma intorc la scoala(sunt profesor) in 10 septembrie.
Se depune la angajator doar o cerere de reluare a activitatii ... cererea se poate depune si cu o zi inainte de terminarea CCC, intrucat legea nu prevede niciun asemenea termen.
mULTUMESC.Eu vreau sa ma intorc la serviciu cu exact o luna ininte de a implini copilul 2 ani, adica 10 septembrie.Poate angajatorul sa nu fie de acord cu data, si sa conditioneze , de exemplu, inceputul lunii,1 septembrie?Exista baza legala care sa-i permita acest lucru?