avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate staveelena

Activitate staveelena

Răspuns la discuția recuperare onorariu executor
Multumesc !
In urma unui proces cu Casa de Pensii si fabrica la care a lucrat tatal meu a castigat o suma de bani . A asteptat cateva luni urmand toate procedurile de a-si recupera banii dupa care s-a adresat unui executor judecatoresc . I-a platit acestuia suma ceruta pentru executare , insa intre timp datornicii s-au conformat si i-au depus tatalui meu suma de bani datorata . Problema este cum se recupereza suma de bani platita executorului . Va multumesc !
Răspuns la discuția Proces cu casa de pensii
Multumim de raspunsuri ! Unde nu ati inteles intrebarea , adica dorim sa ne folosim in instanta de statele de plata care indica un castig salarial dublu fata de cel luat in calcul de casa de pensii . Daca cerem o expertiza contabila expertul va avea voie sa foloseasca aceste date ( eventual are acces la arhiva unitatii respective ) instanta ne admite asa ceva ? Sau daca noi printr-o cerere la arhiva societatii respective cerem adeverirea faptului ca salariul a fost mult mai mare si Casa de Pensii trebuie sa modifice unde a gresit , ne putem folosi in instanta de astfel de acte ?Inca odata multumiri pentru promptitudine .
Buna ziua , tatal meu a facut contestatie la decizia de pensionare si am observat ca din cartea de munca s-au luat in calcul salariile inscrise dar cumulate pe mai multe luni , acelasi salariu . Putem contesta in instanta cu salariile castigate ? Proba noastra este ca avem cateva state de plata din diferiti ani , pe mai multe luni , ex. in 1992 la calcul s-a luat un salariu mai mic decat cel de pe statul de plata , in cartea de munca nu apare salariul lunar si de aceea intrebarea noastra este daca ne putem folosi de aceste probe in instanta . Va multumim .
Discuție drum ???
In 1997 am achizitionat un teren pe care ulterior am construit o locuinta . In certificatul de urbanism apare ca in partea de nord proprietatea mea se limiteaza cu drum de acces de 4m . Drumu apare in PUG-ul orasului . Vecinul din nord intabuleaza drumul ca teren agricol , drumul dispare din acte insa este in PUG . Ce regim juridic are drumul ?
Răspuns la discuția Poluare fonica restaurant
In cazul unui proces , noi cu cine o sa ne judecam , cu proprietarii restaurantului , cu autoritatile sau cu ambii . Putem cere daune ? Va multumim !
Răspuns la discuția Poluare fonica restaurant
Dragii mei , prin aceasta procedura am trecut , inclusiv presa , insa nu s-a intamplat nimic in bine , respectivul restaurant tralaie in continuare , au venit la noi acasa in urma memoriului Reprezentant de la Prefectura impreuna cu ceilalti de la Mediu , Protectia Consumatorului , etc. , a fost liniste o foarte scurta perioada si au luat-o de la capat cu muzicile . Noi am inceput iar cu reclamatiile si uite-asa o sa fim nevoiti sa ne parasim casa , sau ce ? Va rog sa intelegeti ca in cazul nostru toti cei mai sus enumerati trec pe la acest restaurant la un pahar de apa rece macar , asa ca degeaba reclamam noi pana in panzele albe pentru ca la fata locului toti aceeasi functionari sunt trimisi . Ce altceva putem face in afara de reclamatii ?
De cativa ani de zile langa locuinta mea s-a deschis o unitate turistica care are la parter un restaurant . Si astfel au inceput problemele . Muzica din interiorul acestuia este data la maxim , iar noi de ani de zile nu putem sa dormim sau sa ne petrecem viata cotidiana in liniste . Inca de la inceput i=am contactat pe patroni pentru a limita decibelii , ajunsesem sa ne milogim pe langa acestia . nimic . Am apelat la Primarie , Prefectura , Garda de Mediu , Protectia Consumatorului . Nimic . Am devenit din aceasta cauza atat de sensibili si irascibili la orice zgomot . Si asta de 6 ani . Despre Politie ce sa mai spun , la un moment dat ni s-a reprosat ca ne vor pune sa platim benzina la cate deplasari au facut la fata locului . Am o gramada de raspunsuri foarte frumoase din partea acestor institutii prin care ni se comunica ca respectivii reprezentanti ai hotelului au fost controlati si li s-a pus in vedere sa respecte legea . Nu s-a facut nicio masuratoare fonica . Mai locuim si in zona istorica protejata , fiind in apropierea unei foarte cunoscute Manastiri . Va rog sa ne spuneti ce putem face pentru ca noi am ajuns la disperare , chiar suntem hotarati sa actionam in instanta aceasta Societate , pentru ca suntem agresati aproape zilnic de decibelii acestei unitati , nu mai spun ce e la noi in zona pe timpul verii cand scot orchestra afara pe terasa iar de nuntile care tin pana in zorii zilei , ce sa mai , suntem cu nervii la pamant . Va rog , daca stie cineva cum sa procedam , ajutati-ne !