avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate bombanel

Activitate bombanel

Răspuns la discuția FAMILIE
Prin adoptie.Cu acordul sotului dvs.Fara acordul lui nu puteti numai daca ii deschideti actiune de decadere din drepturile parintesti.Desi,cred ca si atunci i se cere acordul in instanta.
Răspuns la discuția tutore
Tutore ,nu poate fii atata timp cat parintii traiesc.Tatal din certificat trebuie sa faca tagada paternitatii,iar tatal biologic sa faca recunoasterea.Este singurul mod rapid de a fi trecut ca tata.De ce nu au facut acest lucru timp de 12 ani cat au stat impreuna? Daca te complaci intr-o situatie e greu ulterior sa o aduci pe fagasul firesc intr-un timp scurt.Ar mai putea sa-i bage pe parinti la abandon si sa solicite un plasament,dar depinde de ancheta sociala de la domiciliul din Romania si martori.Sa angajeze un avocat ,dar sa-l contacteze pe tata ca sa mearga treaba mai repede.Fara tatal din certificat nu face mare lucru.Ar mai fii posibilitatea de a-i decade pe ambii parinti din drepturile parintesti,dar si asta e cam greu tinand cont ca mama are declaratii ca il lasa pe copil in vacanta sau la studii in Italia.
Solicitati instantei o hotarare de incredintare a minorei si stabilirea domiciliului la dvs..Dupa ce hotararea este definitiva puteti face si pasaport si sa parasiti tara .Apoi intentati divortul.Pana la declararea mortii mai aveti cale lunga,asa ca de ce sa asteptati.Si apoi cine stie ,poate sotul dvs.apare.
Răspuns la discuția Se prelungeste detasarea?
Si pe primari nu ii intreaba nimeni ? Daca se prelungeste detasarea nu trebuie sa-si dea si ei acordul? Daca spun iarasi ca nu au nevoie de noi?
Răspuns la discuția Se prelungeste detasarea?
Bun,se prelungeste detasarea dar sa vedem si noi conditiile.Asa este ,neoficial s-au primit telefoane ca se prelungeste pe inca 6 ani detasarea,dar asta e de bine? Adica ma intereseaza daca MAI mai plateste in continuare sporurile,ca daca ma lasa ca functionar contractual si isi ia mana de pe mine,la salariu de 9-10 milioane nu imi convine mie sa raman la primarie.Raman cu bani astia putini cand ar putea sa-mi dea oportunitatea sa ma duc inapoi in politie .Nu ma intereseaza ca sunt contractual ma intereseaza sa am salariul meu ca si pana acum,adica si de la MAI si de la Primarie.
Nu este singurul.La starea civila se impune sa vi la serviciu 2 sambete si sa-ti iei liber 1 zi.Sau mai nou,in urma revoltei sa vi sambata la serviciu si luni sa nu vi.Daca in lege scrie 30 de zile termen de ce sa nu vin luni ?Poate vreau sa-mi iau ultima luni din luna,de ce imediat?Adica sunt obligat sa vin sambata la cununii,duminica la morti,de Craciun,Pasti,An Nou,pentru amandoua ,si imi impui sa-mi iau liberul a 2-a zi ?Ce se intampla in primarii e de speriat.Salariatul nu e salariat la stat e sluga la patron.Si la cine sa te plangi ca iti sunt incalcate drepturile? Sindicatele sunt de mult inexistente.Cica sa ne multumim ca nu am fost concediati.#-o:stunned:
Răspuns la discuția Politist detasat la SPCLEP
Din cate am inteles omul deja lucreaza la SPCLEP.Inseamna ca este detasat din 2005 ,acum urmeaza in aprilie,daca e cu ceilalti sa-i expire detasarea ,clar este contractual si se gandeste sa participe la concursul de functionar public din cadrul primariei,pe post de sef serviciu SPCLEP.
Da,dar asta implica,cred eu ,sa renuntati la statutul de politist detasat.Sau poate stie altcineva mai bine.
Daca eu sunt detasat intr-o institutie si particip la un concurs organizat de institutia respectiva,daca castig concursul,inseamna ca renunt la statutul meu de politist detasat ,functionar contractual si raman ca simplu functionar public pe post de conducere.Oare se poate cu amandoua ,adica si functia de conducere si politist detasat ? Nu cred.Oricum sunt multe neconcordante.Pentru ca multi si poate pe buna dreptate considera venirea politistilor detasati la primarii ca o invadare ,datorita faptului ca politistii beneficiaza in acelasi timp de lucru de 2 salarii,fiind platiti de MAI cu anumite solde si indemnizatii,in acelasi timp beneficiind si de salariul de la primarie.Poate ca pe undeva e adevarat,pentru ca nu lucrezi la politie dar esti platit ca politist.Dar daca sitemul da voie sa se intample si asta,mai mult am inteles ca se preconizeaza o prelungire pe inca 6 ani a detasarii,de ce nu ?Ce sa faca detasatul ,sa dea banii statului? Sa spuna ca nu vrea? Desi,e umilitor pentru colegul de birou,angajat doar la primarie.Pentru aceeasi munca nul ia 6-7 milioane in timp ce detasatul ia 15-20 milioane.Democratie.
Răspuns la discuția Pot fi membru de partid?
Daca ma inscriu ca membru ,se cheama ca nu am functie de conducere.
Am colegi,mai tineri,care sustin ca ei au carnet de membru ,platesc cotizatie la partid ,participa la sedinte,etc .toate legal in calitate de membri.Ma gandeam sa ma inscriu si eu poate ca asa am sa fiu lasat sa lucrez linistit.Ce spuneti,e legal ,ca nu vreau nici sa incalc legea ?Multumesc!
Răspuns la discuția functie publica
Faptul ca ati inlocuit seful de serviciu nu va da dreptul de a ,,mosteni,,gradatia si treapta postului respectiv.orbiti cu cei de la RU sa transforme postul in post de gradatia dvs.si puteti sa va inscrieti la,, concurs,,.Altfel degeaba dati concurs ca va transfera tot cu gradatia pe care o aveti in prezent.Parerea mea !In primaria noastra unele persoane primesc,chipurile pentru merite deosebite cate 2 gradatii intr-un an.Daca anul trecut era pe statul de functii incadrat la treapta 3 ,anul acesta stupoare il gasesti la treapa 1.Nu e de mirare,desi se spune,unora,ca la ANFP,cineva verifica.Desi,daca ar fii sa ne luam scriptic dupa statul de functii si organigrama nu s-ar spune asta.Sau poate ca si acolo la ANFP sunt functionari la fel de ,,vigilenti,, ca si ai nostrii.Eu am stat si 4 ani pana am primit o gradatie ,in timp ce noi angajati au ajuns la gradatia mea in 5-6 ani de primarie,iar eu am primit ultima gradatie anul trecut,in ciuda faptului ca lucrez de 24 de ani in acelasi loc de munca.Da,numai ca...pe vremea mea obtineai gradatia pe cinstite nu la intelegere cu cei de la RU.E bine si asa...rau.
Am observat cu stupoare si indignare,trebuie sa recunosc,ca poti ajunge pe o functie de conducere in primarie numai daca faci parte din partidul din care face parte si primarul.De aceea ,avand in vedere faptul ca sunt functionar public,pot sa ma inscriu legal cu acte in regula intr-un partid politic (bineinteles a primarului)?