avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate valicordos@yahoo.com

Activitate valicordos@yahoo.com

Buna ziua,

Tatal meu are 76 de ani si este bolnav de Alheizmer in stadiu avansat care necesita o supraveghere permanenta si are o pensie de 1000 lei.
Rugamintea mea este daca m-ar putea ajuta cineva cu un sfat in ceea ce priveste obtinerea unui ajutor de handicap,daca este posibil si care ar fi pasii de urmat in aceasta situatie.

Multumesc

Cum se procedeaza in cazul in care angajatorul sustine ca a trimis cartea de munca la ITM in vederea scanarii si de atunci patronul ma tot plimba,ma trimite la ITM, la cai verzi pe pereti si eu nu-mi pot recupera cartea de munca pentru o noua angajare
Răspuns la discuția Calculul energiei termice
De acord cu ce spuneti,dar in conditiile in care factura pentru incalzire reprezinta mai mult de doua treimi din factura la gaze doar pentru ca niste tevi traverseaza apartamentul, ce este de facut?
De altfel ma cam indoiesc ca acest calcul al firmei respective este unul corect si atunci ma intreb cum se poate verifica corectitudinea acesui calcul.

Salutare,
Locuiesc intr-un apartament cu 3 camere si am centrala de apartament si as vrea sa stiu cum se face calculul pentru incalzire in conditiile in care izolatiia termica in apartament este facuta la interior si prin urmare tevile de trecere sunt in totalitate izolate si in aceste conditii(adica numai pentru coloanele de trecere am platit in luna noiembrie 90 de RON).
In aceste conditii in calitate de proprietar sunt hotarit sa tai tevile care trec prin apartament. In ce masura legea mi-ar permite acest lucru?
Răspuns la discuția Anularea permisului auto
Sa inteleg ca:conform Art. 203 alin.(3)masura de anulare a permisului trebuie comunicata in termen de 5 zile titularului permisului.Confuzia mea pleaca de la faptul ca eu n-am primit nici un fel de instiintare si practic nu stiu in acest moment care este starea permisului meu.
Buna ziua,

In anul 2004 am comis o infractiune in urma careia mi s-a intocmit dosar penal si am fost condamnat la 4 luni cu suspendare si cu 2 ani si 4 luni perioada de reabilitare.Intrebarea mea este daca acest lucru duce automat la anularea permisului sau anularea se face in urma hotararii judecatoresti?
Răspuns la discuția Creante banci
Da,dar eu nu detin niciun bun mobil sau imobil.Sunt constient ca trbuie sa-mi platesc datoriile,dar momentan nu am nici un venit.
Care este treaba cu comisionul de risc?
Discuție Creante banci
Buna ziua,

Acum 6 ani am contractat un credit de nevoi personale la o banca in valoare de 10000 Ron,din care am achitat conform graficului timp de 5 ani,dupa care am fost trimis in somaj si am intrat in imposibilitate de plata.Banca a cedat drepturile unei firme de recuperare,care evident mareste ratele si dobinzile intr-un mod exponential.
Intrebarea mea este:
Exista vreo cale legala pentru rezolvarea litigiului pe cale amiabila pentru ambele parti in conditiile in care sunt in continuare fara un loc de munca?
PS Mentionez ca imprumutul a fost contractat pe o perioada de 10 cu dobinda variabila fara ipoteca si fara giranti(de fapt eu nici nu detin vreun bun mobil sau imobil si in aceasta perioada a intervenit si un divort)
Legal este posibil ca o banca sa rezilieze un contract de imprumut si sa-l (cedeze)unei firme de recuperari credite,fara ca ca debitorul sa nu fi primit o notificare oficiala in acest sens?
Am facut in anul1995 un credit bancar de nevoi personale de 10,000 Ron credit (fara garantii) din care am achitat regulat ratele pina in 2010 cind datorita faptului ca am ramas in somaj am fost pus in imposibilitate de plata.Banca a reziliat contractul si a vandut debitul unei firme de recuperare credite (fara nicio notificare prealabila).
In aceasta situatie care ar putea fi alternativele mele ?