avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate horia51

Activitate horia51

Răspuns la discuția desprindere societate
Salut. Doresc sa cesionez/vand SRL. Cumparatorul nu doreste sa cumpere cladirea/sediul. Am si un al doi-lea SRL. Cum se face desprinderea ? Pot transfera bunul direct Asociatilor ca PF? (vanzare/donatie)...
Răspuns la discuția Recuperare TVA
Doar l-am facturat, am platit TVA dar nu am incasat suma. Nu sunteti atent la subiect!
Am detinut o motocicleta. Nu mai am aproape nimic. Am lipsit 10 ani din localitate si in acest timp a fost desmembrata de diversi. Nici numarul de inmatriculare nu-l mai am. Culmea, In compartimentul de sub sa aveam si certificatul de inmatriculare. Cum scap de motocicleta la Politie si la ANAF?:O
Răspuns la discuția Titlul de proprietate
Actiunea a fost depusa in Civil. Cred ca dupa notificarea Primariei am dreptul actiunii in Contencios.
Cam asa raspuns asteptam!:)
Salut la toti!
Sunt mostenitor cu Certificat a unei suprafete in intravilan. Nu pot face Cadastrul. In Titlul de Proprietate lipsesc specificatii de Lot si Parcela. M-am adresat instantei impotriva Primariei si Prefecturii pentru se dispune corectarea erorii. Judecatoria declina competenta si respinge actiunea. Nu depunem Recurs insa o face Primaria in intarziere. Apelul este respins pe Tardivitate. Ce putem face?
Multumesc! Locul este in Orlat si proprietarul in Bucuresti. Ofertantul nu a descris complet natura exploatarii. La o vizita recenta s-au descoperit pagubele reale. Ca si dumneavoastra doresc pretul maxim: vanzare sau despagubire.< the rest.is silence>
va multumesc pentru raspuns.
Cum se poate face identificarea firmei sau persoanei care propune prelungirea intelegerii in cazul in care partea nu doreste acest lucru?
Este necesara o expertiza pentru justificarea despagubirilor?
Este obligatorie faza "mediatorului" anterior introducerii actiunii?
Multumesc!
am o proprietate in extravilan. O societate sapa si exploateaza nisip/pietris din teren fara consimtamantul meu. In 4 ani a facut paguba mare. Au dat ceva bani fara chitanta unei rude in varsta care a inchis ochii si i-a luat. Acum doreste sa vina la mine sa mai prelungeasca "intelegerea". Nu stiu care este firma nici cine vrea sa vina. Imi convine sa vand locul, sau sa introduc actiune pentrui despagubiri/daune. Va rog sa ma ajutati cu sfat. Locul este in jud. Sibiu pe raza comunei Orlat. Cei de la Primarie sunt muti!!! Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Imprumut
situatia in care datornicul nu are bunuri personale ?
Discuție Imprumut
am imprumutat unui "prieten" acum 1 an o suma de bani cu act notarial cu data scadenta. Nu a restituiut banii spunand ca are acte depuse la banca pentru acordare imprumut. Cum pot recupera banii? Multumesc!