Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tulburare posesie - exploatare nisip si pietris de pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tulburare posesie - exploatare nisip si pietris de pe terenul meu

am o proprietate in extravilan. O societate sapa si exploateaza nisip/pietris din teren fara consimtamantul meu. In 4 ani a facut paguba mare. Au dat ceva bani fara chitanta unei rude in varsta care a inchis ochii si i-a luat. Acum doreste sa vina la mine sa mai prelungeasca "intelegerea". Nu stiu care este firma nici cine vrea sa vina. Imi convine sa vand locul, sau sa introduc actiune pentrui despagubiri/daune. Va rog sa ma ajutati cu sfat. Locul este in jud. Sibiu pe raza comunei Orlat. Cei de la Primarie sunt muti!!! Multumesc anticipat!
Formulati o plangere penala impotriva persoanei care doreste sa vina la dvs. pentru "prelungire intelegere" in termen de doua luni de la identificarea acestuia, in plangere constituiti-va parte civila si cereti despagubiri.
Buna ziua,
Puteti incheia un contract cu firma respectiva daca sunteti proprietarul locului.
Pentru perioada anterioara vedeti daca nu cumva firma a incheiat un contract cu acea ruda fara stirea dumneavoastra.
Daca a fost doar "o intelegere fara acte" puteti sa solicitati daune de la momentul cand ati devenit proprietar dar nu mai mult de 3 ani in urma.
Puteti obtine bani frumosi.
Va sfatuiesc sa luati legatura si cu un avocat daca nu considerati ca stapaniti bine problema.
Gabriel Klein Kiritescu
va multumesc pentru raspuns.
Cum se poate face identificarea firmei sau persoanei care propune prelungirea intelegerii in cazul in care partea nu doreste acest lucru?
Este necesara o expertiza pentru justificarea despagubirilor?
Este obligatorie faza "mediatorului" anterior introducerii actiunii?
Multumesc!
horia51, utilizator
Dv. stiti ce doriti?
Pana cand firma a dorit contactarea dv., pe dv. nu v-a deranjat exploatarea? Cine poseda terenul de s-a tulburat posesia (aici nu ne intereseaza proprietarul)?
Multumesc! Locul este in Orlat si proprietarul in Bucuresti. Ofertantul nu a descris complet natura exploatarii. La o vizita recenta s-au descoperit pagubele reale. Ca si dumneavoastra doresc pretul maxim: vanzare sau despagubire.< the rest.is silence>