avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate mishi

Activitate mishi

eu ,cand m-am angajat nu am semnat asa ceva.au dreptul ca acum,daca vreau sa plec din firma sa imi impuna sa il semnez?colegele mele angajate anul trecut in vara au fost nevoite sa il semneze,pt ca au fost amenintate ca vor fi date afara sau ca nu li se v-a incheia contract de munca pe perioada nedeterminata(la angajare ei iti incheie un contract de munca pe 6 luni,timp in care un reprezentant de la firma vine in fiecare luna si preia ce trebuie sa ia de la noi si da un test de evaluare angajatei noi.mentionez ca el nu vine special pt acel test).poate fi considerat acel test pregatire profesionala din moment ce nimeni din conducerea firmei nu te invata nimic?eu meseria am invatat-o de la o colega mai veche cu care am lucrat in primele 5 luni si asa se procedeaza ca o fata veche sa lucreze cu una nou pt a o invata meserie.si as mai avea o intrebare:daca eu refuz delegarea acum,motivand ca sunt mama singura,am un copil de 4 ani pe care trebuie sa il duc si sa il iau de la gardinita la anumite ore iar mutarea mea pe un alt punct de lucru,mai departe de casa nu imi permite ca dimineata sa ajung la timp la lucru iar dupa-masa sa ajung in timp util sa imi iau copilul de la gradinita(nu ca ei nu ar stii problema mea)ce pot sa imi faca?cum ma pot sanctiona?
nu stiu exact despre ce e vorba.asa o numesc ei,decizie,dar eu cred ca e o lege data anul trecut,in vara si care se refera la niste bani pe care trebuie sa ii plateasca angajatul daca pleaca din firma mai repede de 3 ani de la angajare.pe colegele mele angajate anul trecut in vara le-a obligat sa semneze o hartie(decizie o numesc ei)prin care,daca pleaca din firma inainte de a face 3 ani,se obliga sa plateasca niste bani(2-3000 lei)bani pe care sustin ei ca i-au cheltuit cu angajata.eu auzisem de o lege prin care angajatul e obligat sa plateasca niste bani angajatorului doar in cazul in care acesta a fost trimis la cursuri de pregatire profesionala pe cheltuiala angajatorului.acum,de cateva luni bune se chinuie sa angajeze o fata(ei doar fete angajeaza) si nu reusesc pt ca nimeni nu e dispus sa semneze o astfel de "decizie" si sa ramana 3 ani pe un salariu de 550-600 de lei.
atunci ar fi mai bine sa ma dea ei afara?sau nici atunci nu pot beneficia de indemnizatia de somaj?pe mine sincer asta ma intereseaza cel mai mult,cum sa procedez ?si au dreptul sa imi impuna sa semnez o decizie prin care,daca plec mai repede de 3 ani din firma,sunt obligata sa la platesc vreo 3000 lei,bani pe care cica i-ar fi cheltuit ei cu mine,desi nu am fost trimisa la nici un curs de specializare.colegele mele ,angajate dupa mine,au fost obligate sa semneze o astfel de decizie.
firma la care lucrez are 6 puncte de lucru in oras.am fost angajata pe un punct,apoi mutata(dupa 6 luni)pe un alt punct nou de lucru si de aici delegata pe la aproape toate punctele pe perioade de pana la 60 de zile.in curand una dintre colegele mele o sa plece din firma si banuiesc ca tot pe mine o sa ma trimita in locul ei numai ca de data aceasta nu vreau sa ma mai duc.ce se intampla daca refuz delegarea?ma gandesc chiar sa imi dau demisia dar nu stiu daca mai pot beneficia de somaj?cum oare sa procedez,pt ca pana la urma,prefer sa raman in somaj decat sa lucrez pe 600 de lei,9 ore pe zi(desi in contracul de munca scrie ca programul este de la 8.30 la 17.00,sunt obligata sa fiu la lucru la 8.15 si niciodata nu pot pleca la 17.00 fix de la lucru iar despre pauza de masa nici nu poate fi vorba,decat daca am noroc sa nu am clienti in momentul ala),sa imi risc viata venind si plecand de la lucru si carand bani(mii si chiar zeci de mii) la si de la banca,cu .......poseta si cu autobuzul.
Răspuns la discuția concediu fara plata
va multumesc mult!
Răspuns la discuția concediu fara plata
am citit si regulamentul intern si contractul colectiv de munca.in ambele este stipulat ca am dreptul la concediu fara plata iar aceea cerere trebuie aprobata de directorul general.motivul pt care eu vreau acest lucru e ca am niste probleme cu coloana(asa zisele ciocuri de papagal) si acolo am gasit un medic chinez care,prin masaj,poate sa ma ajute.procedura dureaza cateva saptamani.cei de la firma imi spuneau ca ar fi bine sa aduc un act de acolo,desi eu ma duc pe cont propriu si platesc pt asta,si nu mi se pare logica treaba asta si nici nu cred ca acel doctor imi poate da mie vreun act.multumesc!
beneficiez de concediu de odihna,15 zile,pe care vreau sa il petrec in strainatate si as vrea sa imi mai iau alte 15-20 de zile de concediu fara plata in continuarea celui de odihna.oare pot sa fac asta?trebuie cumva sa motivez de ce si pt ce?multumesc!
Răspuns la discuția abonament mobil,fals
problema e ca ma hartuiesc zilnic cu mesaje ba ca imi fac poprire(nici macar nu stiu sigur ce e asta),ba ca imi trimit dosarul in instanta si chiar nu stiu ce sa fac!daca era o datorie facuta de mine as fi platit-o de mult,dar nu e.
in urma cu ceva timp,am fost informata de catre o companie recuperatoare,ca am o factura neachitata, la o companie de telefonie mobila,din 1998.problema mea e ,ca eu nu am avut niciodata abonament la acea companie,deci nu am semnat nici un contract cu ei,desi datele pe care le au ei sunt ale mele.nu imi explic cum s-a intamplat si nu stiu daca am o alta varianta,in afara de cea pe care mi-au spus-o ei(o expertiza grafologica)si care costa cam 3000 lei.mai mult,mi-au spus ca daca nu platesc imi vor face poprire.cum sa procedez,oare?
Răspuns la discuția magazine online
multumesc mult!am trimis deja un mail la opc resita dar pentru siguranta o sa imi fac timp si sa ma duc acolo cu toate actele necesare.