avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate benjy23

Activitate benjy23

Cauza se judeca intr-un orasel mic...foarte mic...de provincie. Din punct de vedere legal, se poate stabili un termen de judecata peste un an?
In anul 2016 am deschis un proces pentru revendicare imobiliara, care a fost suspendat de contraprocesul paratilor.
In 2021, paratii au pierdut, iar eu am cerut repunerea pe rol a dosarului meu, De atunci si pana in prezent, termenul de judecata a fost preschimbat din oficiu consecutiv. Azi suntem in 1 octombrie si urmatorul termen fusese stabilit pentru 19 octombrie. Acum am verificat portalul si vad ca l-au preschimbat din nou pentru noiembrie 2023 !!!! Mi se pare un abuz. Va rog sa imi spuneti care este termenul maxim pentru preschimbarea din oficiu. Nu-mi vine sa cred ca l-au programat peste un an! :-(
Buna ziua, pe data de 8 iulie 2011 am avut un accident rutier soldat cu o victima ( un batran de 65 ani ) . Acesta a fost luat cu salvarea si dus la spital, fiind internat timp de 3 zile, neavand leziuni majore. Nu a depus plangere penala impotriva mea.
Astazi am primit din partea spitalului o notificare prin care ma someaza sa platesc suma de 1036 lei, conform art 313 alin.1 din Legea nr 95/2006.
L-am sunat pe batran si acesta mi-a spus ca cei de la spital i-au spus ca nu este nevoie sa aduca talonul de pensie deoarece 3 zile de spitalizare nu se platesc.
Intrebarea mea este cine suporta cheltuielile de spitalizare , eu sau CAS daca se face dovada ca victima era asigurata? Exista intr-adevar o perioada prevazuta pentru care se plateste sau nu spitalizare?

Multumesc
Buna ziua,
O sa incerc sa relatez cat mai pe scurt situatia in care ma aflu.
Tatal meu a cumparat o masina in leasing in 2006 , in anul 2007 a decedat.
Eu , unicul sau fiu am pastrat masina insa nu am anuntat firma de leasing ca a murit pentru ca nu am cunoscut procedura. Anul acesta ,nu am avut posibilitatea sa mai platesc ratele, si prin urmare cei de la leasing au venit sa ridice masina.
Ieri am facut accident, iar masina se afla in dauna totala intr-un alt oras ( 200 km de Bucuresti) .
Cand am ajuns acasa ,in Bucuresti, am gasit in cutia de scrisori un ordin judecatoresc de executare silita care spunea ca am la dispozitie o zi sa predau masina.
Intrebarile mele sunt :
1. Daca predau masina in situatia in care se afla, trebuie sa platesc daune celor de la leasing (cheltuieli de reparatii sau altele ) sau nu am nicio obligatie fata de ei atata timp cat contractul de leasing este pe numele tatalui meu iar in prezent eu nu am certificat de mostenitor ?
2. Am 2 apartamene care la fel sunt pe numele tatalui meu , acestea pot fi supuse vreunui sechestru in cazul in care nu pot plati presupusele cheltuieli fata de cei de la leasing.
3. Cum trebuie sa procedez in situatia de fata, cu cine trebuie sa iau legatura prima data?
Alte mentiuni : masina avea CASCO insa nu l-am mai platit nici pe acesta, nici rata de leasing din decembrie 2010. Contractul de leasing se va incheia in august 2011.

Multumesc anticipat
Va multumesc pentru raspuns.Mama mea este incadrata in gradul II de invaliditate,dar as dori sa o duc la comisia de expertiza pentru a o incadra in gradul I de invaliditate.Am inteles de la un medic psihiatru ca pentru incadrare in gradul I, pentru cei cu schizofrenie, trebuie facuta dovada ca boala a aparut inaintea varstei de 26 de ani.Este adevarat?
Buna seara.Va rog sa ma ajutati in elucidarea urmatoarelor probleme:
1.Mama mea a fost pensionata pe caz de boala (schizofrenie- diagnostic definitiv) in anul 1994. In tot acest timp,pensia ei a fost ridicata de tatal meu. In 2007,tatal meu a decedat, nu a avut cine sa ii mai ia pensia (ea fiind internata intr-un azil),prin urmare pensia i-a fost sistata. In decembrie 2010 am facut o cerere de repunere in plata in numele ei,iar raspunsul cu decizia de repunere in plata a fost : "... se stabilesc urmatoarele drepturi de pensie in sistemul public - Total drepturi : 178 lei".
Intrebarea mea este: Cum este posibil sa primeasca pensie 178 lei in 2011, daca pe ultimul talon de pensie din 02/2007 avea 255 lei?
De precizat ar fi faptul ca aceasta decizie de repunere in plata a fost luata in conformitate cu situatia pensiei din sistemul public la 31.08.2005. De ce 2005, si nu 2007,cand pensia ei era de 255 lei?

2.Ultima problema ar fi pensia de urmas.Intrebarea mea este : Mama mea beneficiaza in situatia mai sus expusa, de pensie de urmas dupa tatal meu?
De mentionat faptul ca eu primesc deja pensie de urmas,fiind student.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Succesiune,Curatela
nu are deloc,dar nu exista nici un act care sa ateste acest lucru.
Răspuns la discuția Succesiune,Curatela
Cu acel certificat de calitate de mostenitor ma pot duce la firma de leasing, sa achit masina integral cu banii obtinuti din vanzarea ei?Nu stiu daca mai pot rezolva ceva pe cale amiabila din moment ce acum 2 luni, din cauza intarzierii platii m-am trezit cu firma de recuperari pe cap,cu procesul verbal de predare a masinii in fata si am refuzat sa o dau.
Salut.Tatal meu a decedat in urma cu 4 ani, in tot acest timp nu am reusit sa deschid succesiunea din cauza mai multor probleme.Una dintre probleme este ca mama mea este bolnava psihic(schizofrenie).Singurii mostenitori sunt eu(fiul defunctului) si mama mea.Cu un an inainte sa moara,tatal meu a cumparat o masina in leasing,contractul desfasurandu-se pe o perioada de 5 ani.Intre timp tatal meu a decedat,ratele masinii au fost achitate de un prieten(mentionez ca cei de la firma de leasing nu stiau de decesul tatalui meu).Acest prieten care a platit ratele pana acum,este intr-un impas financiar si nu isi mai permite sa plateasca,firma de leasing ma someaza sa inapoiez masina care a fost platita in proportie de 80%.In momentul de fata singura solutie e s-o vand,dupa ce fac succesiunea(doar pt masina).Problema este cu mama mea,care ,am inteles ca are nevoie de un curator,ca trebuie pusa sub interdictie.Intrebarea mea este: Care sunt pasii de urmat in acest proces?Unde si cui ma pot adresa pt aceasta curatela?Multumesc