avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate ciandreiciu

Activitate ciandreiciu

Adica nu are personalitate juridica, plateste impozit pe venit (nu pe profit): art. 46 din Cod Fiscal.
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu info in legatura cu un Cabinet Medical Individual. Vreau sa stiu daca exista obligativitatea dotarii cu casa de marcat si care ar fi baza legala.
CMI-ul nu este SRL ci desfasoara activitatea in mod independent.

Va multumesc,
Răspuns la discuția Penalitati radet
Am posibilitatea de a verifica platile efectuate.
Suma nu este egala sau aproape egala cu valoarea unei facturi. De aceea voiam sa stiu modul de calcul al penalitatilor.
Răspuns la discuția Penalitati radet
Sunt membru in comisia de cenzori a asociatiei.
Buna ziua,

asociatia de proprietari a incheiat anul trecut in noiembrie un contract de reesalonare a datoriilor si penalitatilor cu furnizorul "radet".
Intrebarea este care este modalitatea de calcul a penalitatilor pentru datoriile asociatiei. Scazand platile efectuate catre ei si adunand contravaloarea facturior emise dau un sold iar la radet figuram cu un alt sold mult mai mare decat cel calculat de noi.

Va multumesc,
Buna ziua,

as vrea sa stiu daca exista vreum model de cerere pentru solicitarea recalcularii pensiei la limita de varsta. In perioada 15.05.1942 - 01.01.1960 a fost luat in calcul salariul minim de la acea data (asta pentru ca in carnetul de munca nu era trecut nimic la salariu). Am reusit sa primesc o adeverinta de la angajatorul din perioada respectiva cu salariile de care a beneficiat in intervalul de timp mentionat mai sus.
Nu stiu cum sa intocmesc cererea pentru luarea in calcul a acestor salarii.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Exista un model tipizat de cerere?

Va multumesc
Buna ziua,

bunica mea a lucrat din 1942 pana in 1960 la ministerul agriculturii (in acest timp institutia a avut mai multe denumiri). Problema este ca in carnetul de munca, pentru toata aceasta perioada, pe coloana "Salariu tarifar lunar" fiecare casuta nu contine salariul ci este barata ca si cand nu ar fi existat salariul. Cum pot intra in posesia unei adeverinte care sa ateste salariul incasat in acea perioada sau care este procedura?

Va multumesc,