avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate guzanu

Activitate guzanu

Buna ziua,
am si eu o intrenbare..in 2010 am primit un pv de contraventie pentru rovignieta acum cateva zile am primit o somatie de plata cu executare silita
intrebarea mea este pot sa mai contest pv de rovignieta mai ales ca semnat electronic?
Buna seara
am si eu o problema..luna trecuta nu am fost in localitate si nu am dat indexul la apometre. Cand s-a afisat intretinerea m-am trezit cu 6,82 m de apa rece si 2,67 de apa calda. Am intrebat administratorul si mi s-a spus ca asta e doar penalizare pentru ca nu am dat indexul. Pentru urmatoarea intretinere se ia in calcul de la ultimul index predat de mine pana la luna in curs (deci apa pe 2 luni) si astfel aceasta apa eu consider ca o cam platesc de doua ori. Se poate face ceva?
E legal ce face asociatia? Ma ajuta daca fac reclamatie la protectia consumatorului?
Multumesc anticipat.
Bună seara,
am şi eu o mare problemă şi nu prea ştiu cum să o rezolv.
in anul 2012 am vândut un autovehicul cu proces verbal de vânzare-cumpărare şi am eliberat şi certificat fiscal. Maşina a fost luată în evidenţă la fisc de noul proprietar dar nu a fost radiată şi de la poliţie (cu toate că eu am scris pe talon înstrăinat către la data...). Acum 2 săptămâni m-am trezit cu o amendă de rovinietă. Întrebarea mea e cum să fac să radiez masina de la poliţie dacă nu mai am actele maşinii şi numerele de înmatriculare(tot ce mai am este contractul de vânzare cumpărare, copia de pe certificatul fiscal şi copie de pe cartea de identitate a cumpărătorului)?
Mulţumesc anticipat!
Răspuns la discuția N-am predat permisul
hotararea a fost data pe data de 10 iunie
intrebarea mea e ce trebuie sa fac...merg la judecatorie, o sa primesc ceva acasa?
cum predau permisul sau daca s-a agravat?
intru la penal ce se intampla?
va rog frumos poate cineva sa-mi raspunda?
multumesc
buna ziua
am si eu intrebare daca poate sa ma ajute cineva...
in august am contestat un proces verbal de contraventie care imi suspenda dreptul de a conduce pe 90 de zile. in fine am pierdut procesul si am primit acasa hotararea.
am fost la politie sa predau permisul dar au zis ca sentinta nu e irevocabila si definitiva.
ce trebuie sa fac si ce patesc daca nu predau permisul?
multumesc anticipat
Marius