avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 108 soluții astăzi
Forum Activitate MacsimMihai

Activitate MacsimMihai

Buna ziua..am achizitionat recent un apartament in Iasi prin programul PrimaCasa...am mers la notar sa semnez actele si notarul mi-a dat un duplicat la contractul de vanzare-cumparare al apartamentului...a spus k asa e legea acuma...vreau doar sa fiu sigur k nu sunt inselat, k notarul a fost ales de vanzator si eu l-am platit(2000 lei)...
Va multumesc
Buna ziua...am o vecina care m-a rugat sa intreb ceva: i-a murit barbatul, are 5 copii si un apartament pe numele ei si a sotului decedat....ea ar vrea sa stie daca poate sa vanda apartamentul si la cat la suta au copiii dreptul ....ea ar fi auzit k copii 50 % si ea 50 %...va multumesc
Buna ziua...am o nelamurire, daca ma puteti ajuta....prietena mea munceste de vreo 2 ani la o firma de haine, dar abia acu o aflat ca are contract de 2 ore....intrebarea este: daca ramane insarcinata, poate sa ieie alocatia de crestere a copilului??
Discuție Pariuri online
Buna ziua....m-a pus pacatul sa joc la pariuri online...am jucat vreo saptamana....pe urma am pariat toti banii pe un meci de baschet...in prima repriza (sfert 1+sfert2) conducea o echipa cu vreo 30 puncte...in a 2 repriza deja conducea cu 19-9 (in sfertul 3)..si eu am pus 250 lei (nu e o suma mare pentru unii, dar pentru mine e) ca o sa castige echipa repriza a 2 (adica sfert 3+sfert 4)....si deodata au pierdut meciul...
ceea ce e mai curios este ca nu am gasit pe nici un alt site sa se fi jucat acest meci....cei de pe site-ul respectiv mi-au zis ca meciul a fost amical...dar eu urmaresc de mult timp rezultate la meciuri si pe oricare site se gasesc si meciurile amicale...
cum pot sa-i denunt? cred ca m-au tras in piept...
Răspuns la discuția Diurna strainatate
bn atunci, dar sunt nevoit sa intreb altceva...cand inspectorii merg sa verifice diurna, e clar ca ei sunt trimisi de cineva in mod special,nu? sau ei verifica toate actele firmei, incluzand si diurna??
adik e logic...
scuze dak stresez prea mult cu intrebarile, dar daca fac reclamatia, nu as vrea sa afle patronul!!!
Răspuns la discuția Diurna strainatate
si cand merge itm-ul in control trebuie sa-i zica cine a depus plangerea,nu?
nu se poate sa fie anonima?
multumesc mult!!!
Răspuns la discuția Diurna strainatate
patronul lucreaza direct cu furnizorii de piese si zice ca nu poate da diurna mai mare pentru ca daca ar cere asta furnizorului ar gasi alta firma...mentionez ca lucrez la o firma de control calitate piese auto!!!
cum pot obliga patronul sa plateasca diurna legala?
sau cui ma pot adresa sa mearga sa vada actele patronului...poate el isi trage el diurna pentru noi toti si noua ne da doar 32 lei...
ms
Buna ziua..muncesc la o firma, care face delegari prin tara..patronul ne da o diurna de 32 lei pe zi...aici e bine...
in ultima vreme am prins un contract in Republica Moldova..am citit pe internet ca diurna minima obligatorie este de 28 dolari, insa patronul ne da tot diurna de 32 lei, ca si in tara...este corect asa ceva? ce pot sa fac in privinta asta?
Altceva: daca lucrez pana in 12 ore, ne da doar jumatate din diurna...am mai inteles ca diurna se da daca depasim 100 km pe zi...ce ma sfatuiti?
astept raspuns si daca trebuie postat in alta parte va rog anuntati-ma!!
Va multumesc!!!
Am revenit....ne-au dat azi banii de la primarie....curios e ca in toata tara s-a dat o anumita suma de bani, iar la mine in comuna cu 50 lei mai putin...curios....pur si simplu curios!!!!
Buna ziua!!Am facut parte pe data de 10 iunie dintr-o comisie la alegeri...si voiam sa aflu unde pot sa verific daca s-au dat banii de la guvern pentru fiecare persoana din comisie, pentru ca nu am primit nimic pana in ziua de azi, desi in alte comune banii s-au dat de mult....cei de la primarie ne tot duc cu vorba.....mentionez ca nimeni nu a primit banii din comuna, indiferent de partid....
Va multumesc!!!