avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate electrosystem

Activitate electrosystem

Va multumesc.
Am infiintat o asociatie dupa Ordonanta 26 / 2000.
Asociatia se doreste a fi un club sportiv privat de handbal fete.
In afara de formarea si antrenarea grupelor de copii, dorim si participarea la competitiile locale. Pentru inscrierea in campionat trebuie ca asociatia sa fie afiliata la Directia sportiva locala si /sau la Federatia Romana de Handbal.
Doresc daca se poate sa ma invete cineva exact care ar fi pasii de urmat, ordinea afilierii si eventual ceva detalii tehnice legate de modalitatea efectiva de realizare a acestei afilieri.
Sper sa aveti dreptate.
Citisem si eu, problema este ca de acolo nu reiese ca trebuie sa prezinti vreo hartie la controlul in trafic (sau eu cel putin nu am inteles ca trebuie vreo hartie) iar la TV la Stiri s-a anuntat ca trebuie acest certificat.
In cazul unui control in trafic exista obligativitatea prezentarii unui certificat de atestare al cauciucului utilizat pe masina?
Daca da cum poate rezolva problema un conducator auto care a achizitionat anvelopele in urma cu 2 ani si nu mai detine la acest moment nici un act de achizitie, provenienta sau certificat de atestare.
Răspuns la discuția Accident cu victima
Daca nu mai are alta fapta trebuie sa execute pedeapsa sau poate primi cu suspendare?
Un prieten angajat sofer la o firma de distributie medicamente a accidentat mortal (in timpul programului) o batrana pe o trecere de pietoni semnalizata printr-un indicator montat pe un copac, fara marcaj corespunzator pe asfalt.
Autoturismul rula cu viteza mica, batrana s-a intors din traversare si a fost putin atinsa de autoturism, dar s-a dezechilibrat, a cazut, s-a lovit puternic la cap si la 24 de ore a decedat.
Ce prevede legea intr-o asemenea situatie?
Vreau sa imprumut o suma de bani pentru un timp foarte scurt (2-5 zile). persoana care imprumuta propune sa facem o chitanta de mana. Puteti sa-mi dati un model?
Răspuns la discuția contract de imprumut societate
Multumesc, asa consider si eu.
Doresc sa creditez societatea pe care o conduc cu bani pe care ii imprumut fara dobanda si fara alta pretentie (exceptand evident ramburasarea sumei imprumutate dupa o anume perioada de timp stabilita de comun acord) de la o persoana din afara societatii.
Va rog sa ma ajutati cu un model de contract si in plus vreau sa stiu daca este obligatoriu sa legalizez prin notariat un astfel de contract, avand in vedere un eventual control fiscal care solicita informatii legate de provenienta sumei inregistrate.