avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Activitate Alex0804

Activitate Alex0804

Răspuns la discuția Contract de mandat
Imi cer scuze pentru greseala, are incheiat un contract de asistenta juridica
Supun atentei dvs urmatoarea problema:

SC "X" SA incheie un contract de mandat cu SC "Y" SRL(nu are codul CAEN 6910) pentru reprezentarea intereselor comerciale. SC "Y" SRL are angajat un av. membru in barou, acesta (av.) poate reprezenta in instanta sau in fata altor institutii interesele lui SC "X" SA, in baza contractului de mandat?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua
As dori sa iau legatura cu un avocat care a mai castigat proces/e privind eliberarea diplomelor de la Universitatea Spiru Haret
Multumesc anticipat
Va multumesc
:closedtopic:
Răspuns la discuția Taxa de timbru
Multumesc, cum ar trebui sa procedez ca sa beneficiez de ajutorul public judiciar?
Discuție Taxa de timbru
Cat platesc taxa de timbru pentru rezilierea unui antecontract de vanzare-cumparare, suma din antecontract este de 40.000 $ avand un venit de 700 lei
Multumesc anticipat!
multumesc pt raspuns, dar mai am o intrebare :D
de ce pe unele contracte semneaza : managerul, dir. medical, dir.financiar-contabil, consilier juridic, persoana care l-a intocmit si persoana responsabila cu CFP-ul, iar pe alte contracte dir. medical nu vrea sa semneze (a cerut sa fie scoasa si rubrica "Dir. Medical" din respectivul contract)
deci sa inteleg ca semnatura lui este facultativa?
Buna ziua!
Am si eu 2 probleme la care incerc sa gasesc un raspuns concret

1) Intr-o institutie publica(spital) daca socrul directorului medical vrea sa asigure paza (cu firma specializata) si se face contract de achizitie publica(prestari servicii) se poate interpreta ca fiind conflic de interese? daca da, unde este reglementat?
2) Daca in aceeasi institutie persoana de la resurse umane nu promoveaza angajatii pe treptele profesionale conform legislatiei in vigoare (treapta pe care sunt incadrat nu mai exista din data de 04.06.2010 conform OUG 467/19.05.2010) se poate considera abuz in serviciu?In momentul de fata sunt prejudiciat din punct de vedere financiar cat si ca vechime pe treapta profesionala.

Multumesc anticipat!

P.S. Rog sa scuzati greseala de la "SUBIECT" dar sunt in timpul programului
Cine trebuie (este obligat) sa semneze contractele de achizitie publica intr-o institutie(spital). Comitetul Director este format din Dir. General, Dir. Medical, Dir. Financiar-Contabil! In care act normativ este stipulat? Semnarea contractelor este facultativa?Unele sunt semnate de toti 3 dir. + jurist, persoana care-l intocmeste si cea cu CFP-ul, altele Dir. Medical nu vrea sa le semneze.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Renuntare la mostenire
Cel care a lasat mostenirea a murit! exista si succesiune!