avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1474 soluții astăzi
Forum Activitate polooradea

Activitate polooradea

Buna ziua. Exista o chestie pe internet: mai multi useri a unui site se aduna si scriu mesaje de denigrare la un star al muzicii, gen: dormi in pace, Dumnezeu sa te odihneasca, pentru a induce in eroare vizitatorii videoclipului respectiv, si a ii face pe fani sa creada ca persoana respectiva e moarta. De obicei chestia asta se intampla la videoclipurile lui Justin Bieber pe youtube. Daca se face chestia asta in Romania, poti fi dat in judecata? De exemplu i-o faci la Guta. Multumesc.
Buna ziua. Lucrez la o patiserie, si as dori sa-mi depun demisia fara preaviz pentru a pleca cat mai repede de acolo. Deja sunt in perioada de preaviz (20 zile) si mai trebuie sa stau pana la mijlocul lui septembrie. In contractul individual de munca scrie ca lucrez 8 ore pe zi, 40 ore pe saptamana, insa in realitate eu lucrez 12 ore pe zi (defapt noaptea, una da, una nu). In contract scrie ca salariul brut este 670 lei, iar eu iau in mana 650 lei. Sunt acestea motive suficiente pentru a demisiona fara preaviz? Imi voi recupera banii pentru care am lucrat pana atunci? Multumesc.
Buna ziua. Bunicul meu a fost prizonier de razboi, timp de 8 luni, din 26 martie 1945. Conform legii, bunicul (care e in viata) poate sa ceara anumite despagubiri in bani. Care e suma maxima sau minima care poate fi ceruta? Cum se plateste suma? O singura data, sau in cateva rate in fiecare luna? Multumesc.
Buna ziua. In blocul nostru, sunt unele persoane care au calorifere enorme in apartament, insa declara mult mai putini rulmenti decat sunt in realitate. Pe cei de la asociatie nu ii lasa sa intre in apartament ca sa verifice caloriferele, deci cei care declara cate calorifere au trebuie sa plateasca "scurgerile" de apa calda, care defapt are trebui sa le plateasca cei mincinosi. Unde pot face o plangere pt ca politia sau ceva inspectori sa vina si sa le verifice locuintele? Sau ce trebuie sa fac? Multumesc.