avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1726 soluții astăzi
Forum Activitate dodomodo

Activitate dodomodo

Răspuns la discuția INTREPRINDERE INDIVIDUALA
problema este ca am 3 chiriasi in aceasta locatie care fiecare are montat cate un cotor separat de energie el. iar in acest caz nu pot fi incheiate trei contracte separate cu furnizorul.
Buna ziua,

Detin un spatiu comercial proprietate persoana fizica pe care l-am inchiriat unor persoane juridice, contractele au fost inregistrate la finante si platesc impozitul conform acestora. Problema apare la plata utilitatilor deoarece eu ca si persoana fizica nu pot incheia contract cu E-on deoarece energia este mai scumpa pentru PJ.Chiriasul meu este obligat sa incheie contract cu furnizorul de energie dar problema apare prin faptul ca eu am trei chiriasi si nu pot incheia toti contract cu furnizorul de energie.
De aici intrebarea : pot infiinta o Int. Ind. cu obiect de act. inchirieri fara a transfera proprietatea ca sa pot incheia eu contract cu furnizorii de utilitati ca apoi sa refacturz utilitatile?
si daca incasarile din chirii pot fi cheltuieli eductibile? si in ce proportie?

Va multumesc anticipat!

servicii scutite de tva,
Sunt asociat cu sotia intr-o societate care are in patrimoniu o cladire in valoare de 150000 ron. Am imprumutat societatea cu suma de 130000 ron. Care sunt variantele in care aceasta cladire sa o putem lua in contul datoriei ca persoana fizica fara a emite factura , avand in vedere ca dorim sa cesionam partile sociale catre o terta persoana.

Va multumesc!


Va rog sa-mi dati un raspuns cum as putea sa recuperez tva-ul daca societatea este platitoare de tva dar presteaza servicii neplatitoare de tva, mentionez ca ar fi de dorit evitarea controlului fiscal cu toate ca firma este pe profit si cu platile la buget la zi.

Va multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea speta : Sunt asociat cu sotia la un SRL cu capital social 200 ron. Am imprumutat societatea cu suma de 50000 ron iar in acest moment vrem sa cesionam societatea catre o alta persoana din motive de incompatibilitate si conflicte de interese datorita functiei dar nu am cum sa recuperez aceasta suma . Societatea are in patrimoniu un spatiu comercial cu val. de inventar 52000 ron. Cum procedez in acest caz avand in vedere ca societatea nu are datorii este pe profit si cu contracte in derulare.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția VA ROG RASPUNS URGENT
Va rog sa-mi spuneti daca operatiunile din activitatea de intermedieri credite cod CAEN 6619 (Activitati auxiliare intermedierilor financiare exclusiv activitati de asigurare si fonduri de pensii) sunt scutite de TVA.
Conform Cod fiscal Art. 141 Al. 2 Lit A din legea 271/2003 . Ma intereseaza sa-mi spuneti cum pot justifica avand in vedere ca acest articol din codul fiscal se poate interpreta diferit.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Răspuns la discuția FIRMA BROKER BANCAR
Activitatea de intermediere financiar bancara nu consta doar in culegere de date ci practic este aceeasi activitate ca si a unui consultant bancar care consiliaza, prezinta oferta bancii si negociaza costurile produselor pt a finaliza dosarul .Exact ca si in activiatea de brokeraj asigurari .Tocmai de aceea i-mi este neclar pt ca este interpretabil Art.141 Al 2 Lit a .Prin contractele incheiate intre broker si banci se stipuleaza incasarea comisioanelor doar in cazul in care clientul intra in rel contractuala cu banca .Deci raman cu acelasi semn de intrebare cu TVA sau fara TVA?

Multumesc.

Ce modificari aduce Art. 56 din OUG 107/2007 la Legea 571/2003