avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate sorban55

Activitate sorban55

Sigur ca da. Vorbesc de ultima versiune actualizata in 13 august.
Da, asa m-am gandit si eu dar prin D112 la sectiunea C-unde e normal sa inregistrezi persoana respectiva, apare automat (si nu poate fi sters) baza si contributia la CAS care nu ar trebui retinuta pt ca e pensionar (cf.oug 125/2011). Impozitul tot aici sau cum era inainte prin D100?
multumesc.
Am vazut mesaju si va multumesc. Dar nu stiu cum? Prin ce formular? nu prin d112?
Buna ziua,
V-as ruga sa-mi spuneti, unde si cum se declara CASS retinuta de la un pensionar cu care am incheiat o conventie civila?
Multumesc
Dc firma s-a desfiintat, arhiva firmei ar trebui sa fie dusa la Arhivele Statului. Incercati sa intrebati acolo.
Buna ziua,
Am un caz si nu stiu cum sa-l rezolv:
Salariat pensionar (CM cod 14 din martie 2011) decedat pe data de 6 mai 2011 (seara).
Desi cm este eliberat pe perioada 01-31.05.2011, se plateste pana pe 6 inclusiv, dar mai trebuie sa platesc si concediu de odihna la care are dreptul pe 2011. Cum sa fac ca declaratia 112 nu permite acest lucru. As incerca cu doua contracte pe Sectiunea B.1. (unul care se incheie pe 6 mai si altul: venituri pers fara contract dar imi cere numar zile lucrate?!?!
Ce ma sfatuiti? va rog un raspuns.
Din nou, o lamurire va rog:
Concediul medical pe cod indemnizatie 14 se suporta din FNUASS sau 5zile din fd unitate+restul din FNUASS?
Multumesc
Buna ziua, va rog dc se poate o lamurire
Caz: cm 13-21.03.2011 pe cod 06 elib de Spital-(chirurgie)+
cm 22-28.03.2011 pe cod 14 "in continuare" eliberat de acelasi spital.
e corect? (codul diag e acelasi)(acut+subacut)
Multumesc