avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Activitate doru54

Activitate doru54

Buna ziua
Sunt de profesie tehnician agronom. Am lucrat la fostul I.A.S. Agigea,jud. Constanta timp de 14 ani. Am fost 10 ani sef de ferma vegetala. In cartea de munca am fost sef de ferma 3 ani si 6 luni. Restul perioadei pana la 10 ani in cartea de munca scrie ca am fost muncitor vegetal si primitor distribuitor dar in realitate am fost sef de ferma. Am martori tractoristi si fosta contabila sefa. Am semnaturi pe statele de plata ale tractoristilor ,semnaturi pe fisele de pontaj ale tractoristilor si zilierilor. Pentru perioada lucrata ca sef ferma in cartea de munca ( 3 ani si 6 luni ) mi s-a eliberat adeverinta pentru grupa 2-a de munca. Se mai poate face ceva pentru diferenta de 6 ani si 6 luni ca sa obtin adeverinta pentru grupa 2-a de munca ? Se poate rezolva in instanta cu martori ? Va multumesc mult.
Răspuns la discuția Reducerea varstei de pensionare
doru54 a scris:

Buna ziua
Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la 2 intrebari:
1) cu cat se reduce varsta de pensioare daca am in decizie 9 ani.5 luni si 10 zile lucrati cu grupa a II- a de munca ?( am lucrat aproximativ 11.5 ani in grupa II-a cu 80 si 90% lucrati din timpul efectiv)
2) Am 8 ani de pensionare gradul III de invaliditate,boala obisnuita( la 1 martie 2016 fac 8 ani) Cati ani mi se reduc din varsta standard de pensionare ? .( ma refer la pensionarea cea cu vechime in munca, mai bine spus daca mi se scad din stagiu potential)
Va multumesc si LA MULTI ANI 2016 !


Sunt in continuare pensionat definitiv cu gradul lll.Am fost pensionat la 1 martie 2008. Sunt nascut la 18.08.1954. In decizia care am primit-o in 2008 de la casa de pensii scrie printre altele :
-total vechime 31 ani,5 luni
-stagiu potential 3 ani,7 luni
Dupa 1martie 2008 am mai lucrat 4 ani si jumatate cu contract de 4 ore/zi
Mai trebuie sa lucrez ca sa am cei 35 ani de munca cum cere legea ? sau mi se adauga ceva din timpul pensionarii ca sa fac cei 35 ani ?
Va multumesc frumos. Sarbatori fericite alaturi de cei dragi !
Buna ziua
Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la 2 intrebari:
1) cu cat se reduce varsta de pensioare daca am in decizie 9 ani.5 luni si 10 zile lucrati cu grupa a II- a de munca ?( am lucrat aproximativ 11.5 ani in grupa II-a cu 80 si 90% lucrati din timpul efectiv)
2) Am 8 ani de pensionare gradul III de invaliditate,boala obisnuita. Cati ani mi se reduc din varsta standard de pensionare ? .( ma refer la pensionarea cea cu vechime in munca)
Va multumesc si LA MULTI ANI 2016 !
Buna ziua
Am 31 ani vechime in cartea de munca , Dupa acesti 31 de ani lucrati am fost pensionat pe caz de boala grad lll.Sunt pensionat de 8 ani.Am lucrat si in conditii deosebite 10 ani. In decizia de la casa de pensii scrie ca am o reducere de 2,3 ani.Sunt nascut in 18.08.1954. Intrebare:cand pot iesi la pensie de vechime?
Răspuns la discuția Grupa ll de munca
In cazul in care in cartea de munca nu scrie scrie grupa de munca iar unitatea a platit contributiile ,ce este de facut ?Va multumesc ,o zi placuta !
Buna ziua . Am lucrat ca strungar in cadrul unui SMA (Apartinea de Ministerul agriculturii),timp de 3 ani si in Bucuresti 2 ani la Energoreparatii. Toate acestea inainte de 1985. In baza carei legi(inclusiv articol,pozitie,alineat) ma incadrez sa pot lua grupa ll de munca ?Va multumesc,o zi placuta.