avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate Roxana Popa

Activitate Roxana Popa

Buna ziua,exista vreo taxa sau impozit pe care un angajat in Italia(este angajat intern,la o familie,ingrijitoare varstnici)trebuie sa o plateasca in Romania,avand in vedere ca lucreaza cu forme legale in Italia(contract de munca si CI italian),de 12 ani?
Buna ziua,exista vreo taxa sau impozit pe care un angajat in Italia(este angajat intern,la o familie,ingrijitoare varstnici)trebuie sa o plateasca in Romania,avand in vedere ca lucreaza cu forme legale in Italia(contract de munca si CI italian),de 12 ani?
Buna ziua,exista vreo taxa sau impozit pe care un angajat in Italia(este angajat intern,la o familie,ingrijitoare varstnici)trebuie sa o plateasca in Romania,avand in vedere ca lucreaza cu forme legale in Italia(contract de munca si CI italian),de 12 ani?
Discuție cuantum poprire
buna seara,ce sume pot fi poprite si in ce cuantumlunar,de catre un executor judecatoresc?am incasat salariul si,banca l-a blocat tot,fiind nevoie de multe reclamatii pt a putea benefcia de restul salariului.acum am incasat avans luna decembrie/prima Craciun,si iarasi sunt blocati.au dreptul sa imi opreasca toata prima?mentionez ca am 2 popriri.
Răspuns la discuția Coasigurat
Nu am declarat-o ,dar intre timp a primit cardul de sanatate si la o verificare pe site-ul Casei de Sanatate apare asigurata.Daca totusi nu este asigurata,ar putea platii din mana contributia lunara astfel incat sa beneficieze de asigurare?multumesc.
Discuție Coasigurat
Buna seara.am trecut-o pe mama coasigurat in urma cu 3 ani,salariata fiind.firma la care lucram s-a inchis,eu nu am mai fost angajata timp de 6 luni.incepand din luna martie 2016,lucrez din nou.mama mai este coasigurat?multumesc
Buna ziua,daca detin un srl-d,la care sunt administrator,pot sa inchei un contract cu norma intreaga,ca si angajat, la alta societate?
Dar sa am in acelasi timp 2 contracte de munca cu norma intreaga la doua societati diferite?
Multumesc
buna ziua,daca o societatea are trecute in actul constitutiv activitati de comert cu ridicata al mai multor tipuri de produse(grupa CAEN 643)si intermedieri cu diverse produse(grupa Caen 641)dar este stipulat si : Import-export,comercializare cu ridicata si cu amanuntul cu produsele din obiectul de activitate al societatii asta inseamna ca pot desfasura activitati de comert cu amanuntul al tuturor produselor care fac obiectul activitatii?
Multumesc.


Buna ziua,am infiintat o firma,un SRL-D,maine urmeaza sa ridic actele de la ONRC.As dori sa inregistrez firma ca platitoare de TVA,dar nu stiu exact ce declaratie trebuie sa completez:088 sau 098 ,daca firma este nou infiintata?In ce conditii se depune 088 si in ce conditii se depune 098?...la ANAF am intrebat si o tot dau cu 088
Mi se pare inutila 088 in conditiile in care nici nu am inceput activitatea Mentionez ca am optat pt platitor de tva deoarece as vrea sa desfasor activitate si in spatiul comunitar,iar fara a avea aceasta calitate este imposibil
aceasta este sentinta la apel,cea la fond fiind cu executare