avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate kzst

Activitate kzst

Am o intrebare in anul 2010 mai am suspendat firma, de la contabil am primit inapoi toate documentele..am primit o amenda de 1000 de lei ca nu sunt depuse declaratiile si bilantul pe anul 2010,2011,2012 .Am fost la finate am platit jumatete din suma si mi s-a spus ca de urgent sa depun toate in zero.Declaratiile em putut face dar si bilatul tot pe zero fac?
Răspuns la discuția lichidare, fara salar
Azi dimineata (14 ,ian), postasul a adus a scrisoare de la firma, prin care sotul este invitat la firma, pe data de 9 ian, pentru cercetare indisciplinara conf codului muncii art.251.Daca nu se prezinta la intalnire , conf art.251 alin.3 sanctionarea va fi dispusa fara efectuarea cercetarii disciplinara prealabila.
Mai a fost trimis si un referat,prin care administratorul este informat de director ca din data de 7 dec sotul su se prezinta la locul de munca, nu poate justifica motorina consumata,astfel provocand societatii pagube majore.
Nu inteleg situatia, de aceea va cer ajutorul dvs. Ce sa facem? am sunat la firma, ca acolo si azi se lucreaza, ca merge luni la administratorul, dar raspunsul a fost degeaba ca deja au facut demersurile necesare.
Buna, ne confruntam cu o situatie grea, sotul meu lucra ca sofer la o firma, si a dat lichidare la zi, la 7 decembrie pe care seful a semnat. Acum fiind azi zi de salar a mers dupa salar, dar surpriza...seful a zis ca nu da nici un bani, ca ce paguba a facut pentru el, si o da in judecata ca sa plateasca daune. Are seful dreptul penru asa ceva, noi gandim ca daca a semnat desfacerea contractului de munca atunci era de acord sa plece de la firma. Ce ne sugerati sa facem, ca de bani avem nevoie si nici n-am vrea sa umblam la tribunal pentru asa ceva.Multumim mult pentru raspunsuri.
buna seara, o ruda are pfa de 2 an, a platit la timp impozitul, are un contract si cu casa judeateana de sanatate...acum a primit somatie ca trebuia sa plateasca si CAS, si are a suma destul de mare ca datorie. Ea sustine ca cand a deschis a fost la casa de pensii si acolo au zis ca e optional contractul si acum vine somatia.Trebuie faca contract si sa plateasca suma respectiva? multumim pt.raspuns
Răspuns la discuția contabilizarea bonului fiscal
mentionez ca firma nu e platitoare de TVA.
DAR eu asa stiam ca nu mai exista limita valorica de 100 lei,( sau numai pt.combstibil/)
azi am primit de la sefa mea un bon fiscal in valoare de 1610,56 lei, cu materiale de curatenie, dar fara factura, platit din banii ei personal, care ulterior trebuie sa dau inapoi.
intrebarea mea ar fi pot contabiliza bonul fara factura? sau trebuia sa aduca si factura?
Discuție coasigurat
Ce acte trebuie sa aduca salariata, ca sa trecem pe sot la deducere si ca sa fie si coasigurat?(va rog si legea)multumesc
Răspuns la discuția problema la o fundatie
Avem o formatie de dans popular,si ca sa putem accesa fonduri, am facut fundatia asta. Contabila a venit cu ideea si ea a facut totul, de accea are totul la ea.
In cel mai rau caz daca nu putem intelege nici cum cu ea, ce demersuri sa facem sa suspendam sau sa dizolvam fundatia asta, si sa facem una nou, cu care sa contituam fara grij activitatea.
Răspuns la discuția problema la o fundatie
Am vorbit cu contabila, prima data a zis ca trebuie convocat toata lumea sa voteze folosirea banilor...am facut, dupa aceea a zis ca nu-i de ajuns, ca numai membrii comisiei au voie sa hotareasca.
Si si suspendam fundatie ne-ar costa un jur de 4500 lei, dar nici asa nu avem atatea bani si nu se poate.Eu asa ceva nu cred, mi se pare a suma irreala.
Am cerut actele sa mai descifram cate ceva dar refuza sa ne dea.
Va scriu in numele mai multor parint...avem o problema, am facut o fundatie unde fiecare participant a depus 100 de lei, acum 3 ani. Avem o "comisie" format din 5 persoane, din care o contabila care se ocupa cu de toate.
acum organizam un festival pt. copii si am avea nevoie de bani dar contabila a zis ca nu ne da ca nu avem voie sa folosim.
Suntem revoltati ca daca avem bani de ce nu avem voie sa folosim...si daca totus nu se poate ce demersui trebuie facute pentru a suspenda fundatie si se primim inapoi bani depusi.
Astept raspunsuriile dvs.
Cu stima
Coita Raluca