Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pfa si plata contributiilor
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pfa si plata contributiilor

buna seara, o ruda are pfa de 2 an, a platit la timp impozitul, are un contract si cu casa judeateana de sanatate...acum a primit somatie ca trebuia sa plateasca si CAS, si are a suma destul de mare ca datorie. Ea sustine ca cand a deschis a fost la casa de pensii si acolo au zis ca e optional contractul si acum vine somatia.Trebuie faca contract si sa plateasca suma respectiva? multumim pt.raspuns
Odata cu modificarile aduse de Legea 263/2010 in vigoare de la data de 01.01.2011 da, a devenit obligatorie plata CAS si pt. aceasta categorie pentru care, inainte de data anterior mentionata, asigurarea in sistemul public de pensii era optionala.
Si inainte de 01.01.2011 asigurarea pentru pensie era obligatorie pentru titularul PFA conform prevederilor Legii nr. 19/2000, art. 5.