avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate csongrasz

Activitate csongrasz

Buna ziua!
In februarie 2013 am platit taxa de poluare pentru un autoturism, iar in martie am depus actele la un avocat, pentru a se recupera.
Au trecut doi ani de atunci si avocatul spune ca dosarele depuse in perioda respectiva sunt respinse si ca nu se poate face nimic. (judetul Mures)
A mai intampinat cineva cazuri asemanatoare?
In data de 30.02. 2011. am depus o contestatie la finante in care am contestat suma calaculata, pentru ca masina era adusa in 2010, dar calculatia s-a facut dupa noul tabel. Acum 2 zile am primit raspunsul (dupa 4 luni) si anume ca:
Pentru considerentele aratate mai sus A. Finantelor decide desfiintarea deciziei de calcul al taxei pe poluare pentru autovehicule emisa de organele de specialitateale Ad. Finantelor, urmand ca organele fiscale sa procedeze la emiterea unei noi decizii tinand cont de prevederile legale aplicabile in speta, considerentele prezentei decizii de solutionare a contestatiei si sustinerile petentei.
Intrebarea mea este: ce trebuie sa fac in cazul de fata?
Buna ziua!
Am deschis un service gsm si as vrea sa stiu care este forma legala a cumpararii telefoanelor gsm de la persoane fizice?
Daca cumpar de la o persoana fizica un telefon folosit pe care ulterior vreau sa-l vand ce acte trebuie completate de vanzator?
Buna ziua! Am cumparat o masina pe data de 25 ianuarie 2011. Am depus actele la finante pe data de 27 ianuarie sa-mi calculeze taxa de poluare veche. Au luat actele si mi-au calculat taxa. Cand am scos decizia am constatat ca taxa este prea mare si am intrebat de ce mi s-a calculat asa de mult. Raspunsul a fost ca mi s-a calculat dupa taxa noua pentru ca actul de vanzare-cumparare este din 2011. Mentionez ca masina a fost adusa in noiembrie 2010, a fost radiata din Germania in noiembrie 2010. Au fost luate si numere provizorii in Romania in anul 2010 deci se poate dovedi ca masina a intrat in tara in 2010. La finante se legau de actul de vanzare-cumparare care a fost facut in 2011.
In cazul de fata ce trebuie facaut ca sa-mi recalculeze taxa si sa aplice taxa veche?