avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate robintel

Activitate robintel

Răspuns la discuția Scoatere de la taxe și impozite
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

Adică dacă scriu pe o foaie împuternicirea și o trimit prin poștă/ email (spre a fi listată) și înmânată autorităților este OK?

Sau mai sunt și alte cerințe?

Vă mulțumesc frumos!
Bună ziua,

Pe scurt, i-am dat mașina mamei printr-un contract de vânzare-cumpărare pe suma de 1 leu și, pentru că nu mai locuiesc la aceeași adresă unde am domiciliul (mun. Petroșani, jud Hunedoara), pe motiv că sunt mutat din țară, l-am rugat pe tata să meargă cu contractul de direcția Taxe și Impozite, să obțină parafa necesară pe contract.

I s-a spus că nu se poate, că trebuie să vin eu, din Germania, personal, să depun contractul și să semnez o cerere de scoatere din evidență a autoturismului.

Întrebarea mea este dacă nu se poate face treaba asta și printr-o procură sau, oricum, fără să vin până în țară.

Vă mulțumesc frumos.
O prietenă și soțul ei locuiesc în SUA, unde au și devenit părinți. Copilul, astfel, deține cetățenia SUA.

Pentru că, totuși, părinții nu au cetățenia SUA, ci doar un drept temporar de muncă, ar fi de bun simț ca și copilul să aibă cetățenia română, pentru a evita situațiile neplăcute la graniță sau în legătură cu protecția/ drepturile copilului.

Astfel, am nevoie să știu care ar fi procedura de dobândire a cetățeniei române de către copil.

Vă mulțumesc frumos!
Buna ziua,

Considerand ca OUG 114/2013 aduce atingere unor principii constitutionale prin formularea:

"luându-se în considerare imperativul sprijinirii activităţii Bisericii Ortodoxe Române, instituţie fundamentală a statului român, cu un rol esenţial în apărarea identităţii naţionale a poporului român,",

Si prin instrainarea dreptului de folosinta a unor bunuri, as dori sa ridic o exceptie de neconstitutionalitate a acesteia.

Din pacate, nu stiu care este procedura juridica spre a face aceasta, cat costa, si am nevoie de un pic de indrumare din partea Dvs.

Desigur, va stau la dispozitie pentru orice alte detalii.

Cu deosebita consideratie,
R,
Este vorba despre un apartament cu datorii.
Bună ziua,

Sunt curios care sunt prevederile legale cu privire la preluarea unei locuințe părăsite de către proprietari, cu datorii la diverși furnizori.

Mă puteți sfătui?

Vă mulțumesc!

Cu stimă,
R.
Bună seara,

Cred că întrebarea mea este mai de grabă ciudată, dar cine și cum se poate contesta o lege pe motiv de neconstituționalitate?

Adică, pentru a contesta o lege, este nevoie de un partid sau de un cetățean? Și cum trebuie formulată contestația?

Vă mulțumesc!
Sigur,

Chiar acum analizam acest aspect și mă voi consulta și cu cineva vizavi de partea economică.

Sunteți foarte de folos oamenilor.
Fix asta aveam mare nevoie să știu. O să încerc la ITM.

Vă doresc mult succes în continuare, mulțumindu-vă frumos.
Nu sunt PFA și nu produc suficient din activități independente ca să fie rentabil să fiu.