avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate nuculetul

Activitate nuculetul

Acest act se afla in posesia SPCLEP (fostei Stari Civile) Sector 1, deoarece copilul nou-nascut a fost inregistrat cu CNP la Starea Civila Sector 1. In schimbul Certficatului de Constatare Nascut Viu se da Certificatul de Nastere in care este trecut automat si CNP-ul copilului.
Cererea cred ca se face catre SPCLEP si Primar Sector1.
@ Cyan: De ce intrebati?
cryscry a scris:

Este cu putinta ca eu numitul Cristian Dinu - 35 ani - nascut in sector 1
sa-mi obtin copie dupa certificatul de nascut viu de la un serviciu de stat!
Acestea ar fi actele necesare eliberarii?!
"Certificatul constatator al unui nou născut viu se completează în momentul nașterii de către medicul ginecolog.
Pentru eliberarea acestuia aveți nevoie de următoarele acte:
acte identitate (copie) a părinților
certificatul de căsătorie
certificatul de naștere al mamei în cazul în care aceasta este necăsătorită"

Multumesc si ma simt onorat daca imi veti raspunde!



Domnilor cunoscatori ai legii, chiar nu se gaseste nimeni care sa raspunda la aceasta intrebare?
Si pe mine m-ar interesa acest aspect!
Dupa cum spune si titlul, va rog sa ma lamuriti cate pachete de tigari (sau numar de tigari) am voie sa aduc cu mine in Romania dintr-o tara ce se afla in afara spatiului comunitar european si cate am voie sa aduc dintr-o tara a CE, in mod legal, fara a plati taxe, etc.?
Am mai citit un topic care trateaza problema pe acest site, insa informatiile sunt contradictorii... Unii spun 200 de tigarete, altii spun 40...dintr-o tara aflata in afara spatiului CE.
Va multumesc!
trope_doi a scris:

Nu e cam prea mult?! Da, sunt stupide intrebarile din chestionare dar nu-i acuzati pe ?conducatorii din umbra... Lunii?...
Pentru cei care cred in asemenea ?teorii?: Nu ne jigniti inteligenta! Nu va manipulam in mod asa grosolan. O facem subtil.
De-ar fi sa fie ce cred unii ? zau asa! ? n-ar fi mai subtili toti acestia? Pe bune, acum!


Au trecut deja de subtilitati, oamenii "s-au legiferat" deja ... Arunca un ochi aici, si vezi cam pe la 1/3 din timpul total al clipului ce se intampla in plina sesiune parlamentara a UE, observa-i pe acei indivizi cu niste medalioane mari la gat atarnate de niste lanturi groase gen cum poarta tiganii nostri. Stii cumva cine sunt aia ? Iti spun eu: masonii... care sunt parlamentari europeni acum... si care intreaba pe la recensaminte daca ai amant sau amanta (la recensamantul din UK) si CULMEA, asta am fost intrebat si eu la recensamantul romanesc, azi, dupa ce am spus ca sunt casatorit ....

[ link extern ]

si rog moderatorii sa lase acest post al meu nealterat, ca sa vada lumea ce se petrece in jurul lor. Adica nu mai cenzurati atat, motivand ca sunt offtopic... Sunt cat se poate de ONTOPIC, iar romanii au tot dreptul sa fie informati.

**
3. Ce aparatura electrocasnica avem in casa, daca avem geamuri termopane, daca avem izolatie termica etc.
3. Cui ii folosesc aceste date despre noi si la ce anume?


Oricum, nu va face nimeni inventarul.


Daca nu face nimeni inventarul, atunci de ce intreaba ?!?!?!?!? Pai nivelul de trai sta in aparatura electrocasnica care poate fi si de mana a treia ?!?!?!!?

nuculetul a scris:
care Dumnezeu stie daca garanteaza drepturile constitutionale ale omului privind libertatea de exprimare, dreptul la viata privata, etc. ?

Sunt garantate drepturile si libertatile omului mai mult decat in RO ? iar statul se afla intr-o zona mult mai ?agitata? decat zona unde e situata RO


Tocmai din cauza drepturilor si libertatilor omului care sunt asa de garantate asa de mult in Israel, servicul militar este obligatoriu pentru toti israelienii, timp de 3 ani (!) pentru barbati si 2(!) ani pentru femei, femeile israeliene sunt urmarite pe facebook, orice barbat israelian este pasibil de trimitere pe front pana la 55 de ani, iar pana la 55 de ani fiecare barbat face 6 saptamani de antrenament militar pe an....

nuculetul, dand o cautare pe google aflam ca e iminenta o invazie extraterestra. Trebuie sa credem?


Iti raspund cu mai multe intrebari: Oare lumea nu a inceput sa vada ce beneficii aduce aceasta globalizare pentru toti oamenii din lume ?
Oare romanii nostri nu trebuie sa stie unde se duc datele lor si datele intregii Europe ?
Lucruri hotarate fara ca cineva sa stie, fara sa fie mediatizate, prin Directiva Europeana din 31 ianuarie 2011 ?
S-a organizat vreun referendum la nivel national sau european pentru a cere romanilor sau europenilor parerea unde ar dori sa ajunga datele lor personale ?

Corect! Nu stiu altii de ce vor lipsi, dar personal voi lipsi ca protest impotriva celor care au orchestrat recensamantul (credeti ca ?scap? ? Nu. Vor fi putini absentii si datele lor pot fi centralizate mai usor din alte surse; nu de recenzori, evident)
Ceea ce inseamna recensamant si ceea ce fac acestia sunt chestiuni cam prea diferite...
Mai mult de jumatate din datele cerute pot fi centralizate urmand alte surse ? daca ii intereseaza asa mult - doar ca trebuie ceva munca (inclusiv de ?sapat? in arhive) si e mai simplu sa le ia ?de-a gata?.




Corect, si de ce nu ar sti si ceva mai mult decat ce se afla prin arhive si pe la diferite agentii si servicii guvernamentale si locale, etc, nu ? .....

Care-i problema?
Ai ceva de pierdut daca spui ca nu vezi bine, nu auzi bine, ai tulburari de memorie ? Ai ceva de pierdut daca spui ca ai amant/ amanta? Ai ceva de pierdut daca spui de cate ori iti trimit bani, pe an, membrii familiei tale din strainatate? Ai ceva de pierdut daca spui ce anume lucreaza ai tai pe acolo? Ai ceva de pierdut daca spui cate ore lucrezi pe saptamana ? Ai ceva de pierdut daca spui ca ai Internet sau nu? Ai ceva de pierdut daca spui ca ai termopane, izolatie termica ?

Se pare ca baietii astia destepti aplica Facebook/ Big Brother si in viata reala... Nu au nici un scop, vor doar sa stie asa intr-o doara, detaliile intime ale fiecarei familii, pentru aplicarea unor "politici economice", "politici sociale" si "politici demografice", pentru "binele cetatenilor" de care i-a durut in cot si de care ii va durea in cot.

Asa ca, vorba marelui intelept si filantrop Steve Jobs, care a murit, asa, intr-o doara de cancer... : "Fiti naivi, fiti flamanzi" ... Urmati-i sfatul fratilor si mai ales urmati sfatul din Biblie, "crede si nu cerceta"...

Mai bine e sa mori sclav si prost !



EDITAT: am incercat sa delimitez ceea ce a scris trope_doi...
Eu ma intreb cat de offtopic erau mesajele mele de pe forum care au fost sterse...
Sa lasam un pic CNP-ul si BI/CI deoparte. Voi credeti ca numai astea sunt datele voastre cu caracter personal ? Ce ziceti de :
1. Formularul pentru membrii familei plecati peste granite, mai ales punctele "cat de des trimit bani in tara" , "unde muncesc in strainatate", etc.
2. Ce boli/defecte avem : de vaz, de auz, de memorie, etc.
3. Ce aparatura electrocasnica avem in casa, daca avem geamuri termopane, daca avem izolatie termica etc.
3. Cui ii folosesc aceste date despre noi si la ce anume?
4. De ce "securizarea" datelor personale ale intregului popor roman si ale tuturor europenilor se face in Israel, tara fara constitutie, care Dumnezeu stie daca garanteaza drepturile constitutionale ale omului privind libertatea de exprimare, dreptul la viata privata, etc. ?
5. Oare alte tari europene sunt asa de inapoiate tehnologic pentru securizarea datelor ? (Germania, Franta ????)

Daca nu ma credeti in privinta securizarii datelor, cautati pe net Directiva europeana din 31 ianuarie 2011... Cu o simpla cautare pe Google veti vedea ceea ce spun aici, despre faptul ca un alt stat poate stapani o intreaga Europa, avand aceste date. Daca aceste date despre voi , la nivel national nu inseamna date de securitate nationala, nu stiu ce as mai putea sa zic...
Din L 677/2001
Art. 5.
(1) Orice prelucrare de date cu caracter personal, cu exceptia prelucrarilor care vizeaza date din categoriile mentionate la art. 7 alin. (1), art. 8 si 10, poate fi efectuata numai daca persoana vizata si-a dat consimtamantul in mod expres si neechivoc pentru acea prelucrare.
Art. 8.
(1) Prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal avand o functie de identificare de aplicabilitate generala poate fi efectuata numai daca:
a) persoana vizata si-a dat in mod expres consimtamantul
Art. 15.
(1) Persoana vizata are dreptul de a se opune in orice moment, din motive intemeiate si legitime legate de situatia sa particulara, ca date care o vizeaza sa faca obiectul unei prelucrari



Din ce observ eu HG privind recensamantul se cam bate cap in cap cu legea 677/2001... Ce as putea sa inteleg din treaba asta ? Este pe aici cineva avizat care poate raspunde, daca in acest caz, mai sunt obligat sa furnizez datele personale ?


IN ALTA ORDINE DE IDEI, SI AICI MA ADRESEZ CELOR CARE CONDUC TARA ASTA:

1. De ce trebuie neaparat ca datele sa fie securizate in Israel (sau cel putin asa vorbeste lumea...) ? Se pot proteja si in tara foarte usor. Care este adevaratul scop al transferului datelor PERSONALE ale unui intreg popor in Israel ?

2. De ce trebuie sa furnizam informatii strict intime si personale ca :
- ce aparatura electrocasnica am in casa
- daca am termopane sau nu
- daca am centrala termica sau nu
- daca am masina sau nu - datele se pot afla de la Politia Rutiera, care detine dosare cu absolut toate vehiculele aflate in circulatie

3. De ce trebuie sa se stie adresele si veniturile celor din familie, aflati peste granite ? TOVARASI, daca vreti adrese, apelati la Ministerul de Externe care va contacta Ambasadele Romaniei de peste tot, care vor contacta la randul lor Serviciile de Evidenta Persoanelor sau Politia sau Ministerul de Interne din fiecare tara in care sunt romani. Si le cereti lor ce date vreti despre romanii care locuiesc peste granite, pentru ca ei le au.

4. CNP - vreti CNP ? Intrebati la Serviciul Public Local de Evidenta Persoanelor care apartine de Primaria din fiecare localitate

5. De ce trebuie sa se stie la ce societate muncesc si cat castig pe luna ? intrebati societatile cati angajati au, care sunt aceia, ce salarii le sunt atribuite angajatilor, etc.

6. De ce trebuie sa se stie cati bani castiga romanii plecati in strainatate la locul lor de munca? Intrebati-i pe ei, nu pe cei care au ramas in tara.

7. De ce trebuie sa se stie cati bani primesc romanii de la ceilalti mebri ai familiei lor plecati peste granite ? Daca vreti sa-i impozitati, scuze !... Pe banii aia s-au luat impozite in tarile respective !

[EDITAT - Va rog sa va controlati limbajul. Extras din Regulament: Pct. 2.2. Sunt interzise folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente]


NE LAMURESTE CINEVA CU CELE DOUA CHESTII CARE SE BAT CAP IN CAP ?
Exista vreo prevedere in acest sens in contractul tau individual de munca sau in fisa de post ?
Daca nu exista decat in acea procedura, inseamna ca este ilegal ceea ce fac cei care te-au pus sa semnezi procedura... Parerea mea...
Parerea mea este ca ar trebui sa ceri contractul tau individual de munca sa vezi ce scrie acolo si sa ceri si fisa de post (care poate fi anexa la contractul individual de munca). Studiaza, vezi ce scrie.
Cred ca ii poti da si in judecata pt ca in cazul in care nu e stipulat asa ceva in contractul tau de munca, ei fac un abuz.
Incompetenta unor sefi de a rezolva litigiile sau problemele pe care le au cu alte firmeduce la asa ceva... la "pedepsirea" angajatului... tipic romanesc
Multumesc mult pentru ajutor. Acum m-am lamurit.
Am o problema in legatura cu verificarea tehnica a instalatiilor de gaze. O voi expune in intrebari ca sa fiu cat mai exact si sa am un raspuns cat mai concret.
1. Ce inseamna instalatie de gaze conform Ordinului ANRE 5/2009 publicat în Monitorul Oficial nr. 255 bis, partea I/16.04.2009 ?
2. Este precizat pe undeva prin ordinul respectiv ca din instalatia respectiva face parte si consumatorul propriu-zis (centrala termica, arzator soba, aragaz, etc) ?
3. Verificarea tehnica a instalatiilor de gaze este obligatorie pentru consumatorii casnici?
4. Ce sanctiuni sunt prevazute in Ordinul respectiv si in ce cuantum ? (eu nu am gasit decat franturi din acest ordin pe net, deci... sunt in ceata)
5. Este obligatoriu sa fac aceasta verificare cu GDFSuez (distribuitor gaze zona Oltenia, cred), sau pot apela la orice firma autorizata de catre ANRE pentru acest tip de lucrari?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.