avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate SmarandaG

Activitate SmarandaG

Răspuns la discuția Act pentru imobil
Va rog mult, imi puteti da un raspuns? Va multumesc!
Răspuns la discuția Act pentru imobil
Buna ziua,

Va multumesc pentru mesajul dvs. Este prima data cand aud de "dare in plata cu separatie de bunuri ca regim matrimonial". Aceasta se poate face tot la notar? Exista vreo procedura in acest sens? Din experienta dvs., ca si costuri, cum se situeaza vis-a-vis de o vanzare-cumparare sau o donatie?

Va multumesc anticipat, informatiile dvs. sunt nepretuite!


Răspuns la discuția Act pentru imobil
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns. Eu si sotul ne-am gandit ca el sa-mi cedeze mie jumatate din imobilul in cauza. Stiu ca donatia este revocabila... dar exista cai de atacare a actului de vanzare-cumparare de catre terti?

Multumesc mult!
Buna ziua,

Situatia:
1. inainte de casatorie sotul meu a achizitionat un imobil prin credit Prima Casa. La acea data locuiam impreuna cu chirie. Creditul a fost facut doar pe numele lui.
2. dupa 2 ani ne-am casatorit legal.
3. dupa inca 2 ani am finalizat achitarea creditului (anticipat), eu participand in mod egal la aceasta.

Intrebare: sotul este de acord sa facem un act prin care sa am si eu drept de proprietate asupra imobilului, avand in vedere ca l-am achitat amandoi. Ce act am putea face: conventie, donatie sau vanzare-cumparare, astfel incat sa am si eu drept de proprietate cat mai putin atacabil cu putinta de catre terti?

Va multumim anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,

Am vrut sa schimb apartamentul meu cu 3 camere cu o casa in aceeasi localitate. M-am inteles cu prorpietarul casei ca, pe langa apartament, sa ii mai dau 6000 euro. Respectivul a cerut un avans, pentru a-si face intabularea, iar eu i-am dat 1785 euro, pe baza unei chitante de mana in care am specificat urmatoarele:

"Subsemnatul [numele proprietarului casei] domiciliat in [adresa] identificat cu CI [date carte identitate], declar ca am primit de la [numele meu] domiciliat in [adresa mea], suma de 1785 euro reprezentand un avans din suma de 6000 euro care reprezinta diferenta datorata conform intelegerii pentru efectuarea schimbului dintre imobile."

Chitanta a fost semnata de catre amandoua partile, precum si de sotia mea ca martor. La chitanta am atasat copii dupa cartile noastre de identitate. Mentionez ca nu am facut nici un act la notar pentru banii dati, numai chitanta de mana.

Ulterior m-am razgandit asupra schimbului si am solicitat respectivului sa imi inapoieze cei 1785 euro. Acesta refuza, pe motiv ca avansul dat nu se mai restituie.

In aceasta situatie, as vrea sa ma adresez unei instante judecatoresti. Va rog sa imi spuneti cui m-as putea adresa cu o plangere / chemare in judecata, pentru a-l determina pe respectivul sa imi restituie banii.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema:
In ianuarie 2011 am incheiat un contract cu un hotel sa ne organizam nunta la restaurantul de acolo, dand si un avans. Intre timp, hotelul a fost preluat de o alta firma, datorita unei datorii pe care vechea firma o avea la noii proprietari. Am mers sa discutam cu noua conducere, care ne-a spus ca contractul cu vechea firma nu mai este valabil si trebuie sa facem contract cu noua firma. Mentionez faptul ca nu reusim sa mai dam de persoana de contact de la vechea firma.

Intrebarea mea este: daca firma noua nu ar mai vrea sa incheie un contract cu noi, cum am putea actiona?

Va multumesc anticipat.

Cu stima,
Smaranda
Răspuns la discuția Inventarierea bunurilor din casa
va multumesc pentru raspuns, dar ar avea aceasta inventariere sanse sa fie luata in considerare in justitie, din moment ce nu e facuta din ordinul unei institutii legale? persoana care sta acolo ma uraste foarte mult si nu mi-ar da niciodata semnatura pentru acest inventar.

multumesc anticipat pentrtu raspuns!
Buna ziua.

As dori sa inventariez bunurile din casa, pentru ca mi-e teama ca persoana care locuieste in acea casa impotriva vointei mele sa nu le faca disparute.

Va rog sa-mi spuneti cum pot face acest lucru.

Multumesc,
Smaranda
Va multumesc pentru raspuns. Dar ce inseamna sa poata demonstra investitiile facute in imobil? cum anume le poate demonstra?

Multumesc inca o data.
Va multumesc inca o data pentru amabilitatea de a-mi raspunde. Va rog sa-mi spuneti cam cat dureaza o astfel de actiune in evacuare in instanta? El are numai cartea de identitate pe acea adresa, in rest nu am incheiat nici un fel de contract sau act cu el.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.