avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate florinda

Activitate florinda

Actualul meu sot are un copil in varsta de 5 ani dintr-o casatorie anterioara;la 3 luni dupa nasterea copilului a urmat divortul si tatal a primit tutela iar pentru fosta sotie s-a dat hotararea de a reveni la numele de fata;pe scurt,ea nu si-a schimbat numele,a plecat intr-o tara straina unde dupa 2 ani a venit si sotul meu insotit de copil,m-a cunoscut pe mine,ne-am casatorit si avem un copil dar acest lucru a deranjat-o pe fosta sotie care a obtinut in aceasta tara o hotarare judecatoreasca de interdictie a parasirii acestei tari impreuna cu copilul.Intrebarea mea este daca vrem sa revenim in Romania,cu amandoi copii ce i se poate intampla sotului meu (daca va incalca aceasta hotarare).Multumesc mult
Discuție divort
actualul meu sot a divortat de fosta sotie in urma cu 7 ani iar la aceea vreme a acceptat cererea ei de a pastra numele lui ca nume de familie,motivand ca nu are timp si bani sa-si schimbe toate actele pe numele ei de fata. intre timp s-a dovedit k ea s-a folosit in diverse locuri de numele lui,prezentandu-se in continuare ca sotie si beneficiind ilegal de unele avantaje, pe buna credinta a unor naivi si pe intamplarea k dupa casatoria mea cu actualul sot numele si prenumele este acelasi(al meu cu al ei). Asa se face k am de plata de pe urma ei unele datorii pe care eu nu le-am facut.in concluzie sotul meu doreste k ea sa nu-i mai poarte numele si sa-si poarte numele ei de fata. se poate face in vre-un fel acest lucru? avem dovezi scrise si declaratii ale persoanelor care au fost inselate de ea si de asemanarea numelui meu cu al ei.
Răspuns la discuția pensie alimentara
eu nu am spus ca as fi impotriva,ci numai ca neavand serviciu si salariu dupa cat cunosc eu se va stabili o pensie alimentara raportata la salariul minim pe economie.....Ideea era k la momentul divortului el nu a solicitat pensie alimentara ca sa nu am eu pretentii sa vad copilul,drept dovada de cate ori am incercat sa iau legatura cu ea sau am mers la scoala unde este,am fost amenintata de catre fostul sot sa nu o mai caut sa o vad k nu am dreptul pentru ca nu contribui la intretinerea ei. Prin urmare,dupa ce se va pronunta hotararea de stabilire a pensiei alimentare, as putea sa solicit sa mi se stabileasca un program de vizitare a copilului, eventual sa stea si la mine in vacanta....Banuiesc ca pentru a cere acest lucru va trebui sa deschid si eu o actiune judecatoreasca,pentru ca altfel el nu va fi de acord niciodata.
In 2006 in urma divortului ,fiica mea a fost incredintata tatalui sau in urma audierii ei si a solicitarii acesteia de a sta cu tatal sau. Prin hotararea de divort care este definitiva si irevocabila se specifica faptul ca nu se solicita pensie de intretinere pentru minora;acum fiica mea are 16 ani si sotul meu m-a dat in judecata pentru pensie alimentara . Vreau sa stiu dak poate sa obtina o hotarare favorabila,nu pentru ca nu vreau sa contribui la intretinerea copilului meu dar pentru ca stiu k nu are nevoie de pensia de la mine,are o situatie materiala foarte buna,detine o functie de conducere intr-o institutie,dar stie k eu nu am serviciu si o face numai sa-mi creeze greutati mie
Răspuns la discuția partaj
multumesc mult pentru raspuns
Discuție partaj
in urma cu 8 ani cand am divortat nu am facut partajul,acum fostul sot va vinde casa construita pe pamantul cumparat in timpul casatoriei;casa a fost inregistrata si construita pe firma lui a carui asociat unic este. Daca as cere acum partaj as putea castiga ceva,sau ar fi mai bine sa il las sa o vanda si apoi sa solicit partea mea?