avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1552 soluții astăzi
Forum Activitate cristi7777

Activitate cristi7777

Buna ziua,
In data de 24.06.2018 am primit sms pe telefonul personal de la BCR conform caruia mi s-a instituit o poprire in suma de 908 lei. Dupa ce am mers intr-o sucursala BCR am aflat ca poprierea este infiintata de Administratia fiscala de care apartin, Am sunat la institutie si am aflat ca suma datorata poprita cu titlu executoriu reprezinta impozit pe venit neachitat din 2008 (inregistrat pe numele meu, CNP) datorat de tatal meu decedat in martie 2008, suma reprezentand impozit plus penalitati timp de 10 ani. Functionarul de la Adminitratie mi a comunicat ca este legal si ca eu fiind succesorul am automat si datoria de a achita restanta respectiva.
Se poate pune poprire cu titlu executoriu pe veniturile mele salariale, (dupa o perioda de 10 ani)? pentru o datorie neachitata din 2008 de tatal meu (decedat in martie 2008).
Multumesc!
Răspuns la discuția Clauza contractuala ..
am inteles :)
asta voiam sa aflu..
nu l opreste cu nimic sa instraineze..

ar exista totusi o varianta prin care sa il opresc sa nu instraineze fara acordul meu?
multumesc
Buna ziua,

Daca eu imi rezerv drept de uzufruct pe 7 ani, pe un teren care il vand prin contract de vanzare-cumparare si daca noul proprietar o sa vanda terenul prin ctr de V-C care este procedura? O sa trebuiasca sa fiu si eu prezent la semnarea noului ctr de V-C? Poate sa il vanda cu tot cu dreptul meu de uzufruct inainte de termenul de 7 ani?:stunned:

Multumesc.
Răspuns la discuția Parcelare..
in regulamentul general de urbanism...:) legat de parcelare..

voiam sa stiu cum se defineste operatia aceasta in termeni "legali", scz pt exprimare..

perfect,
dezmembrarea se poate face in orice conditii - adica pot sa il dezmembrez in cate loturi doresc sau exista anumite reguli?
dezmembrarea exemplificata este conforma cu regulile pe care le stiti Dvs?



Discuție Parcelare..
buna seara,

Din ce am citit parcelarea este definita ca impartirea unui teren in cel putin 4 loturi.

in desenul de mai jos cum se considera? cum se numeste impartirea terenului in zona A si Zona B (forma de L intors)?


[ link extern ]


Multumesc=D>

Răspuns la discuția Speþa
inca nu imi este ceva clar :)
dreptul de trecere are statut diferit fata de servitute de trecere/servitute?
ambele se inscriu in cartea funciara si in contractul de vanzare cumparare?

ce dezavantaje am eu? la servitutea de trecere - parcela B (denumita servitute) ,ramane in proprietatea mea, dar poate fi revendicata prin uzucapiune?

La dreptul de trecere se poate face vreun artificiu prin care sa mi se ia dreptul de proprietate pe drumul de trecere?

Daca vand cota indiviza 1/2 din parcela B- (drumul se servitute), mai poate fi revendicata la un moment dat de cumparatorul de 1/2 din parcela B prin uzucapiune? Poate el vinde vreodata si parcela B fara acordul meu?


Care e modul cel mai convenabil pentru mine sa parcelez si vand in afara de a vinde cumulate parcela B si C?

Cel mai bine pentru mine nu este sa vand cumulate parcele B plus C?

Multumesc.



ideal asa ar fi :)
dar se intampla sa fie alt#-ofel
Răspuns la discuția Speþa
cu regula aceasta cu pompierii voiam o confirmare.. stiam ceva de 3 m latime si 3 si ceva inaltime.. asta in cazul servitutii..

ma refeream la deschidere minima stradala a unui teren.. cum am facut in desenul initial... parcela in forma de L intors (B+C), daca s-ar vinde ca un intreg... ce deschidere minima ar trebui sa aiba la strada ca sa se obtina autorizatiile.

multumesc
se inampla ca eu sa am o proprietate pe care vreau sa o parcelez si una din parcele vreau sa o vand.. si de asta.. nu vreau sa ma trezesc cu cine stie ce vecin nedorit apoi :)
buna ziua,
vreau sa elimin riscul de a ma trezi ca vand unui speculator :)
si ma gandesca ca daca cineva ar vrea sa cumpere ca isi construiasca imobil si sa locuiasca acolo, nu ar avea de ce sa fie un impediment clauza impusa.
multumesc