Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza contractuala ..
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza contractuala ..

Buna ziua,

Daca eu imi rezerv drept de uzufruct pe 7 ani, pe un teren care il vand prin contract de vanzare-cumparare si daca noul proprietar o sa vanda terenul prin ctr de V-C care este procedura? O sa trebuiasca sa fiu si eu prezent la semnarea noului ctr de V-C? Poate sa il vanda cu tot cu dreptul meu de uzufruct inainte de termenul de 7 ani?:stunned:

Multumesc.
daca va pastrati uzufructul, el va dobandi doar nuda proprietate, pe care o poate vinde. deci dvs tot pastrati uzufructul in cei 7 ani. dupa 7 ani, daca nu vinde, devine proprietar (se consolideaza dreptul de proprietate). dar nuda proprietate nu-l opreste nimeni sa o instraineze....
am inteles :)
asta voiam sa aflu..
nu l opreste cu nimic sa instraineze..

ar exista totusi o varianta prin care sa il opresc sa nu instraineze fara acordul meu?
multumesc