avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Activitate cosminbarlad

Activitate cosminbarlad

Buna ziua.
Am o nelamurire si sper sa gasesc ajutor aici.
Eu lucrez in serviciul de paza, adica am si ture de zi si ture de noapte, de week-end-uri nu mai vorbim ca nu prea exista. Intrebarea este: Daca imi dau demisia, avand in vedere ca pe contract este specificat termen de 15 zile calendaristice ca preaviz, cum procedez? Cer scoaterea mea din serviciu si prezentarea la program normal de 8 ore (de fapt 4 ore in preaviz, din cate am auzit) sau sunt obligat sa imi duc la bun sfarsit preavizul si sa fac serviciul de paza in continuare netinand cont de turele de noapte si week-end-uri? Sau, daca ar fi corect, cumularea orelor asta insemnand, in cazul unei ture de 12 ore, ca ar veni 3 zile de preaviz pe tura.
Mentionez ca nu am mai semnat vreun act aditional care sa modifice termenul de preaviz.
Va multumesc si sper sa pot gasi ajutorul de care am nevoie.
Am o problema. Unei cunostinte i-a fost retras permisul de conducere (cat. B,C,C+E) in 2007 pe motive medicale in urma unui control (afectiunea: discromatopsie). Ordinul Nr 87/2003 pe baza caruia s-a luat aceasta masura a fost abrogat de Ordinul Nr 1162/2010 care il abroga. Poate acea persoana sa mearga sa isi ia permisul de conducere inapoi? De la politie i s-a spus ca fisa medicala care il declara "inapt" este valabila 5 ani. Abia dupa aia se poate duce sa faca alt control la aceeasi clinica si sa demonstreze ca nu mai sufera de discromatopsie. Mentionez ca discromatopsia s-a scos in afara legii, deci nu mai este afectiune incompatibila cu posedarea unui permis de conducere auto. Va multumesc pentru rabdarea acordata.
Buna seara. Sotia mea lucreaza de ceva vreme la o firma care se ocupa cu biorezonanta si in acelasi timp este si reprezentant al altei firme cu produse naturiste. Problemele sunt urmatoarele: angajatorul invoca diferite motive pentru a nu ii incheia contract de munca si s-a folosit de imaginea ei, pentru a promova acele produse naturiste, fara niciun fel de acord scris sau verbal. Acum cu locul de munca e simplu: isi da "demisia" si gata. In schimb cu acel filmulet am discutat atat cu sefa sotiei cat si cu managerul firmei de produse naturiste pe al carui site apare, sa il stearga dar nu vrea. Il putem actiona in judecata deoarece se foloseste de imaginea sotiei fara consimtamantul acesteia? Mentionez ca acea inregistrare video a fost facuta la inceput cand spuneau cei doi ca se afla in probe. Va multumesc pentru timpul acordat.
Discuție dauna rca
Buna seara. Am apelat la acest forum deoarece sper ca pot gasi pe cineva care sa ma lamureasca intr-o mica problema. La inceputul lunii ianuarie am avut un mic accident cu masina. S-a intamplat in felul urmator: circulam spre iesirea dintr-o parcare situata in centrul Barladului si cand am ajuns la o intersectie dintre blocuri, incercand sa iau virajul la dreapta am calcat pe o portiune acoperita cu gheata. In acel moment masina a alunecat si am intrat pe contrasens unde m-am tamponat usor cu alt autoturism care venea din directia opusa. Am ajuns cu celalalt sofer la o intelegere amiabila si i-am dat asigurarea. Mentionez ca masina pe care o conduceam eu si care nu e pe numele meu a suferit pagube minime respectiv bara putin deplasata, numarul de inmatriculare deformat si suportul crapat, iar masina pagubitului a avut bara fata sparta, proiector stanga spart si alte pagube. Partea proasta este ca cei de la firma de asigurari au refuzat dosarul pe motiv ca accidentul s-a produs in alte imprejurari decat cele declarate de catre noi. Intrebarea este: poate pagubitul sa ma dea pe mine in judecata sa ii achit pagubele suferite atat timp cat a fost de acord sa i se repare masina cu asigurarea? Putem actiona in judecata firma de asigurari pentru nerespectarea clauzelor contractuale? Va multumesc pentru timpul acordat si sper sa primesc un raspuns.