avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate diana florissi

Activitate diana florissi

Discuție Calcul salariu
va rog daca se poate sa ma ajutati cu calculul salariului ce i se cuvine fiicei mele ce este bugetara si care are si o fetita de 4 ani in intretinere. Va dau toate datele ce se afla pe fluturas, daca este nevoie. Lucreaza de 3 luni la un centru social in functia de educator specializat cu studii superioare si post universitare, debutant. A lucrat cate 8 ore pe zi de luni pana vineri , insa din data de 22 iulie a intrat in ture de 12 cu 24 si 12 cu 48. Respectiv, in 22 a lucrat 12 ore de zi, in 23-12 ore de noapte , in 26 - 12 ore de zi, in 27 - 12 ore de noapte , in 30 - 12 ore de zi , in 31 - 12 ore de noapte. in aceasta perioada, a avut 20 ore de sarbatoare care nu sunt prinse in fluturas, insa nu sunt nici compensate cu timp liber. Nu are nici spor de tura cu toate ca ar fi trebuit sa primesca 2T pentru cele 6 ture lucrate. Salariul ei de incadrare este de 1413 lei si are un spor de conditii deosebite de 15%. Va multumesc.
Cand trebuie depuse actele pentru acordarea indemnizatiei de crestere a copilului? Acum ma aflu in concediu de maternitate. Am nascut in 15 iunie. As mai avea de efectuat 62 de zile de concediu medical postnatal. Va rog sa imi raspundeti la aceasta intrebare si as mai dori sa stiu ce trebuie sa contina dosarul care trebuie introdus pentru aceasta indemnizatie. Va multumesc.
Data preconizata a nasterii este 20 iunie.
Cum se poate inregistra tardiv un contract de munca pe anul 2010 pentru perioada 20 septembrie- 22 octombrie? Sau ce as putea sa fac pentru a acoperi o perioada de 23 de zile din octombrie 2010, care imi lipsesc intre terminarea masteratului si angajarea mea in campul muncii, pentru a avea 12 luni lucrate in vederea obtinerii indemnizatiei de crestere a copilului?
Situatia pe care o descriu este cea in care se afla fiica mea, in varsta de 25 de ani. In 25. oct. 2010 s-a angajat la o gradinita cu program normal de lucru ( 20 de ore pe saptamana), pe perioada determinata, pana in 31. aug. 2011 si in luna noiembrie 2010, a aflat ca este insarcinata. Era un copil pe care si l-au dorit foarte mult si l-au asteptat cativa ani. Doresc sa mentionez ca pana in august 2010, fiica mea a urmat cursurile la zi ale unui master in psihologie, pe care l-a finalizat cu ex de masterat in iulie 2010. Si acum intrebarea la care inca nu am gasit raspuns: va primi ea indemnizatie de crestere a copilului in conditiile in care in luna iunie 2011 va trebui sa nasca? Stiu ca si masterul la zi este luat in calcul. Iar concediul prenatal si postnatal cate zile reprezinta si cum sunt platite? se impoziteaza si ele?