avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1762 soluții astăzi
Forum Activitate stelik2k6

Activitate stelik2k6

Buna ziua, sunt pe cale sa primesc un teren intravilan dintr-o curte mare! practic se taie terenul in două.cam (350 m2).Tata-l meu este var cu ea. Ea are in jur 70 de ani, nu are copii, mai are o sora in viata si un frate decedat si nepotii din partea fratilor ei. Ea sa hotarat sa-mi lase acesta bucata de teren mie, este o femeie lucidă fara probleme psihice, dar destul de batrana.
Dansa este hotarata sa-mi lase cu forme legale si ne demolabile.
intrebare: Ce acte trebuie iau de la Primarie si nu numai pentru a inainta corect demersurile si a nu fi demolate de rudele apropiate in viitor.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Cum scap de RCS-RDS
mai exista ai alt ceva?
Răspuns la discuția Cum scap de RCS-RDS
adica cea de 4/2013
Răspuns la discuția Cum scap de RCS-RDS
am fost la ei sa-mi inchida acel abonament de tel.mobil, si m-au pus sa fac o sesizare de mana cu ce sa intamplat, am vb si la telefon cu un agent de situatie si toti vb aceasi limba sa platesc pe 2 ani! ori eu nu vreau sa platesc ceva ce nu vreau.
ca atare vreau sa inchit tot abonamentul fara sa platesc penalitati si alte aberati.
Buna seara, am un abonament de 10 ani la ei, in decembrie am fost sa-i intreb daca pot avea si eu ceva reduceri la abonament (internet,tv,stik internet,telefon fix si acel telefon mobil care la oferit cu ani in urma gratis =86lei.luna), ce e foarte important este ca prin ''teancul'' acela plin de reduceri de 50% am platit acum 114 lei.. mi sa introdus si un abonament de telefonie mobila de 5E fara stirea mea, daca va uitati peste acte nici nu-ti dai seama ca e un abonament de telefonie mobila! idea e ca eu nu doresc acel abonament drept dovada nu am telefon si nici cartela de la ei, am fost la ei cu plangeri verbale ca nu doresc abonament mobil, si zic ei: ai semnat deci platesti X-(, cum reziliez definitiv tot abonamentul cu ei, cum fac reclamatie la opc, cum scap de ei?
sa inteleg ca : un contract de intretinere cu respectarea legii 17/2000,si asistata de un functionar al Autoritatii tutelare, rezolva situaia!
mai concret unde se incheie acel contract de intretinere
Buna ziua, va scriu in numele unei persoane, care va cere ajutorul.
O batranica, are un fiu, care ai face zile fripte, el a incercat sa o dea afara din casa, a intrat in lipsa dansei, si ia furat ce a fost mai de valoare inclusiv verighetele,nepoti la fel, nu isi mai vorbesc de 3 ani, la Politie nu se duce ca nu vrea sa-i faca probleme.
Doamna, este ingrijita de o persoana care nu ai este ruda, si vrea sa-i lase Casa cu forme legale si ne atacabile in justitie, dansa este foarte lucida, si intreaba daca poate sa faca un act, gen testament, sau scris de mana, ceva numai sa nu poate fi atacat!
Ce acte trebuiesc facute in asa fel incat nu pot fi daramate?
Cui trebuie sa se adreseze la incheierea actelor?
Ce onorariu estimativ trebuie sa plateasca?
Valoarea estimativa a,apartamentului este ( zona cismigiu).



Buna ziua, sunt insarcinata in 16 saptamani si tocmai am aflat nu pot beneficia de indemnizatia de copil :sorry: :sorry,locuiesc in jud if.si tot aici in comuna si lucrez ca vanzatoare.
Patroana mea a bagat cartea de munca abea in luna martie anul curent si cu 4 ore zi (tipic jegosilor de patroni) mentionez ca lucrez de anul trecut din martie. poate va intrebati de ce am stat asa fara cm.pana anul acesta,nu mi-a bagat ea cm.atata timp nu a vrut am lucrat la negru un an #-o,stiti si dv cat mint in a nu plati darile la stat pentru angajati
Ce pot sa faca sa beneficiez de indemnizatie?care sunt pasi ?cum sa rezolv cu patronul? sa-l dau in judeata ?..ce sa fac !!, nu a fost ceva planificat sa vina copilul pe lume ,s-a intamplat si am hotarat sa ramana...fiind si primul !
va multumesc si astept cu nerabdare rs dv de experti,
ce e de facut?
am contestat amenda: nu sunt deacord cu cele mentionate