avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1998 soluții astăzi
Forum Activitate aay

Activitate aay

buna ziua,

acum cativa anu am cumparat un apt intr-un bloc nou construit in Bucuresti cu tot cu un loc de parcare aflat la subsolul blocului. In ctr de vanzare cumparare se specifica si acest loc de parcare precum este atasata si schita cu amplasarea locului de parcare. Nu locuiesc acolo si am inchiriat apartamentul. Trecand pe acolo am constatat cu stupoare ca cel care a construit blocul a zidid intrarea la subsol si implicit catre locul de parcare iar usa de intrare este incuiata. A mers fratele meu la politie am facut plangere.politia a venit la fata locului, au fost facute poze si a fost inainta dosar catre parchet care a trimis rapuns ca nu este de drept penal deoarece locul de parcare nu este considerat locuita. Dar este proprietatea mea, de care nu ma pot folosi. Printre altele am aflat ca in tot subsolul a fost construit un alt apartament. Din pacate sunt singura in bloc care a cumparat si loc de parcare. Nu stiu ce pot face. Consider ca proprietatea mi-a fost pur si simplu furata iar legea nu face nimic....Practic cum imi pot recupera eu locul de parcare daca a fost total construit pe acel spatiu? Sau cel putin r contravaloarea acestuia? multumesc
buna ziua,


sotul meu a cumparat un apt prin infiintarea unei companii in romania acum 3 ani deorece ca si persoana fizica nerezidenta nu putea cumpara apt neavand dreptul la cumpararea terenului ca si cota aferenta apt-ului. Am citit pe internet ca exista o lege ce supune ca la 5 ani dupa intrarea Romaniei in Europa (adica in 2012) chiar si persoanele nerezidente vor avea dreptul ca detina teren in proprietate in romania. Intrebarea mea ar fi daca in 2012 sotul meu ar dizolva firma ce se va intampla cu proprietatea care figuareaza in activele firmei? Va fi transferata asociatului unic? Si daca este aplicata aceasta lege despre care am citit pe internet(Law No. 312/2005, art 4) si anume daca va putea ca si persoana fizica sa detina proprietate in romania apt-ul respectiv si cota de teren aferenta. Si daca stiti care ar fi modalitatea ce-a mai ieftina de transfer a proprietatii de la companie catre pers fizica.

Va multumec
Buna ziua,


Am o intrenare vis-a-vis de obtinerea cetateniei romane. Sotul meu nu este cetatean roman si doreste obtinerea acesteia. In ce conditii poate obtine cetatenia romana in conditiile in care noi nu locuim in Romania. Am citit in lege spune 5 ani dupa casatorie dar trebui dovedid faptul ca locuieste in Romania, dar daca nu locuieste acolo ce se poate face? Si as mai dori sa stiu daca la nastere copilul meu va putea primi si catatenia romana chiar daca va fi nasut intr-o alta tara si cetatetia tatalui esta alta decat cea Romana, specific ca eu am cetatenie romana.

multumesc
stie cineva daca se poate solicita partajul dupa patru ani dar la valoarea bunurilor de atunci?
buna seara
si multumesc pt raspuns
sa inteleg ca se va face o evaloare a bunurilor comuna la data prezenta. Ceea ce nu ma avantajeaza, la data la care am divortat valoarea bunurilor era diferita cu cea de acum. Iar suma pe care el deja a achitat-o probabil la acest moment inseamna jumatate din valoarea bunurilor. raportul de evaluare al casei facut acum patru anii de catre banca nu poate fi considerat?
am divortat in urma cu patru ani de comun acord, aveam bunuri comune o casa, si alte proprietatii. Fostul sot s-a obligat (nescris si fara martori) sa-mi achite o anumita suma de bani si el sa ramana proprietar. Am primit o suma de banii, insa nu suma cuvenita iar eu in continuare figurez ca si proprietar in actele casei. Fostul sot spune ca nu are cum sa imi achite diferenta de banii (datorita crizei valoarea casei intre timp a scazut mult). Exista un raport de evaluare a casei facut acum aprx patru anii, de catre banca la care fostul sot a facut credit pentru a imi da o parte din banii. In acest moment el pretinde ca valoarea casei este mai mica si ca nu are cum sa-mi dea diferenta de banii. Ce pot face?