avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate anastasislavinia

Activitate anastasislavinia

Discuție L 221/2009
Se mai pot depune in instanța solicitari pe L 221 detinuti politici pt. daune ?
Se mai pot cere despagubiri in baza L 221/2009 pentru un fost detinut politic inca in viata si care este procedura de urmat?
Am lucrat neintrerupt 20 ani la o firma de stat pana la 1 ianuarie 2011, am fost disponibilizat cu salarii compensatorii dar s-a desfacut contractul de munca prin acordul partilor fara a primi somaj. M-am angajat imediat la o firma privata unde am lucrat 2 luni.
Intrebare: pot beneficia de somaj si ce acte imi trebuie sa depun ?
Inainte de expropiere era trecut in CF teren curti constructii fiind construita o casa care a fost demolata iar dupa anul 1990 Statul Roman l-a intabulat ca spatii verzi. Acum la punerea in posesie pe acel teren cum va fi inscris in CF categoria cea dinaintea expropierii sau cea data de Primarie, respectiv Statul Roman dupa 1990?
x a decedat, nu a avut copii doar o sora si un frate ambii decedati. Sora a avut un fiu si fratele 3 fii. Cum se imparte la nepoti bunurile ramase dupa x.
dupa primirea prin retrocedare a unui teren pe vechiul amplasament conform L 10 și L 247 cum se trece in Cartea Funciara titulatura care a avut-o inainte de expropiere sau cea care a primit-o de la Statul Roman respeciv primarie dupa expropiere , respectiv anul 1990?
Dupa 20 ani vechime in Romtelecom la disponibilizare in aprilie 2011 voi primi salarii compensatorii? Am drept la ajutor de somaj si cum se calculeaza? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția pentru siguranta
ambii soti s-au prezentat la un notar pentru a da declaratie cel in cauza ca recunoaste suma de bani primita de la socrii pentru cumpararea apartamentului dar notarul spune ca nu s-a mai intalnit cu asemenea caz si nu se poate face o asemenea declaratie numai sub alta forma platind un procent din valoarea totala a apartamentului la onorariu gen vanzare cumparare
La cumpararea unei locuinte in timpul casatoriei, parintii unuia dintre soti a contribuit cu o suma de bani fara acte doveditoare. Celalalt sot recunoaste ca a primit banii de la socri. Pentru siguranta si pentru o eventuala negare la un eventual partaj de divort ce acte se pot face sa fie semnate de acel sot???
Unde se deschide o succesiune in apropierea localitatii unde a locuit defunctul sau in localitatea unde locuiesc mostenitorii? daca sunt mai multi mostenitori in mai multe localitati trebuie anuntati despre intentia de a dezbate succesiunea?