Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

Unde se deschide o succesiune in apropierea localitatii unde a locuit defunctul sau in localitatea unde locuiesc mostenitorii? daca sunt mai multi mostenitori in mai multe localitati trebuie anuntati despre intentia de a dezbate succesiunea?
suucesiunea se deschide doar la ultimul domiciliu al defunctului, notarul va notifica toti mostenitorii despre dezbaterea succesiunii la domiciliul indicat de catre unul din mostenitori pentru fiecare succesibil in parte
Cab.Av.Doroiman Camelia, Avocat
Nu toti notarii notifica mostenitorii cu privire la dezbaterea succesiunii, discutati in prealabil aceasta problema cu notarul public unde intentionati sa dezbateti succesiunea. Succes!
Si sa nu va duceti dupa cele 6 luni,termenul de optiune succesorala.