Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua!
Cum se procedeaza pentru deschiderea succesiunii dupa bunicul meu?
Fac urmatoarele precizari:
- bunicul a decedat in luna martie 2013;
- bunicul a avut doi copii, care au decedat cu cativa ani inaintea lui;
- suntem 5 mostenitori (nepoti), din care 2 am locuit intotdeauna in gospodaria bunicului;
- ceilalti 3 mostenitori (verii mei) locuiesc in alt judet, respectiv in alta tara si renunta la mostenire;
Puteti deschide procedura succesiunii la un BNP, indicati toti mostenitorii si adresa de domiciliul sau adresa de resedinta. Va trebuie anexa 24 de la Primarie a lui bunicul D-voastra. Si, succes.
Va multumesc pentru raspuns!
Nu cunosc adresa verisoarei plecate din tara (Spania si atat).
Am auzit ca deschiderea succesiunii se face intr-un anumit termen....
Verii mei trebuie sa se prezinte aici?
Daca ei nu dau niciun semn (timp de....), de cand eu am deschis succesiunea, poate fi considerata o renuntare tacita?
Exista o modalitate care implica cheltuieli mai mici?
Moștenirea se deschide de drept în momentul decesului, dvs. trebuie să DEZBATEȚI SUCCESIUNEA.

Mergeti la orice notar public si incepeti procedurile de dezbatere succesorala, veti primi acolo toate informatiile necesare.
Moștenirea se va imparti in două părti și cele două părți se impart descendentilor.
Trebuie să realizati dezbaterea in termen de doi ani pentru a nu plăti un impozit de 1% către stat.
Termenul de optiune succesorala este de 1 an de la deces, cei care au cunoscut că defunctul a murit dar nu si-au exprimat optiunea succesorală sunt considerati ca fiind străini de succesiune si pierd orice drept asupra mostenirii după exprimarea termenului.
Nu la orice notar atentie! In procedura succesorala pe Cale notariala avem competenta teritoriala!

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, care, chiar ma ajuta!
Felicitari celor care au creat forumul!