avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate steven2011

Activitate steven2011

Răspuns la discuția termene diferite
termnul este pe 18.10.2011.cererea trebuie facuta pana atunci sau in fata instantei la termenul din 18?
Intr-un proces de divort ,s-au depus doua actiuni in doua orase diferite.In orasul Bucuresti respectiv GIURGIU.termenele au fost Bucuresti septembrie,Giurgiu octombrie 20.Instanta de la Bucuresti a stabilit competenta sa judece instanta de la giurgiu.La giurgiu ptr. dosarul venit de la bucuresti s-a stabilit termen in ianuarie.pot face o cerera catre instanta sa judece dosarele impreuna latermenul din octombrie 20?
Răspuns la discuția divort
sunt diferente semnificative intre cele doua fata de divort?
Discuție divort
daca am depusa o actiune de divort ,cu termen in octombrie 10,dupa ce cod civil si de procedura civila ma voi judeca?
cel vechi sau codul nou ?
Răspuns la discuția ordonanta presedentiala
obiectul era divortul solicitat de reclamanta
Răspuns la discuția ordonanta presedentiala
In 2010,septembrie istanta a admis cererea de ordonanta presedentiala(incredintare minori,drept de folosinta a locuintei,1/6 din salariu pentru fiecare din cei trei copii).pana in februarie nu am platit pensiie alimentara.dupa dobandirea unei sentinte cu titlu executoriu mi-a fost retinut din salariu pana acum o luna suma stabilita de instanta.Deoarece i-a fost respinsa cererea de divort,si nu a depus apel in termen,eu am cerut sa imi aplice pe sentinta ''irevocabila'',iar apoi s-a oprit poprire.Acum aceaasta a inaintat o declaratie cu un antet de la un cabinet prin care care arata ca nu a incasat nici de la mine nici de la firma banii cuveniti.
intrebarea mea era daca ordonanta nu mai e in vigoare intrucat fondul s-a judecat ,poate sa primeasca banii
daca sentinta este definitiva si irevocabila,se poate cere retroactiv pensia de intretinere
Răspuns la discuția poprire pensie de intretinere
multumesc.am trimis un mesaj .
Avand in vedere reglementarile noului cod al muncii,imi mai pot retine 50% din salariu pentru pensie alimentara(3 copii),sau doar maxim 1/3.multumesc/
Discuție divort la notar
daca am copii,pot divorta la notariat?