avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela55

Activitate Mihaela55

Răspuns la discuția Proces majorari intarziere
Multumesc mult pentru sfaturi si ajutor!
Răspuns la discuția Proces majorari intarziere
Multumesc mult de tot!
Procesul a fost inregistrat In iunie 2012 si prima sedinta a fost pe data de 11.02.2013. Asta inseamna ca se poate reprezenta singur.
Diviziunea sau partajul poate fi cerut si facut de Asociatie?
Răspuns la discuția Proces majorari intarziere
Multumesc mult pentru raspuns.
Din Noul Cod de procedura civila am inteles ca o persoana fizica poate face recurs doar daca este reprezentat de un avocat.Este adevarat si de cand intra in vigoare?
Buna ziua!
In urma unui proces intre tatal meu si Asociatia de proprietari, Insanta a decis:
Obligă pârâtul să plătească reclamantei suma de 3041,43 lei, reprezentând majorări de întârziere aferente perioadei februarie 2005 – aprilie 2009, respectiv mai 2009 – mai 2012.

Tin sa mentionez ca pe parcursul procesului din partea Asociatiei nu s-a prezentat nimeni si nu a raspuns la nici una dintre problemele ridicate de noi. In plus a prezentat doua situatii ale restantelor, pe aceasi perioada cu sume diferite....listate din calculator. Am ridicat problema corectitudinii, dar Instanta nu a avut nimic de comentat la adresa aceasta. Pentru toti ceilalti proprietari ai Asociatiei chemati in judecata, Instanta a sters majorarile de intarziere din perioda 2005-2009.
Este acesta un proces corect si ce se poate face in continuare?(Tatal meu nu isi permite sa angajeze un avocat)
Apartamentul este pe numele ambilor parinti si ambii locuiesc in acesta.. Procesul a fost intentat doar impotriva tatalui.
Poate Asociatia sa se indrepte asupra apartamentului pentru recuperarea banilor?
Multumesc mult de tot!
Buna ziua!
Am primit o citatie de la asociatia de proprietari pentru penalizari din perioada feb 2005- aprilie 2009. si mai 2009-mai 2012.
De asemenea este o suma de cheltuieli restante de 2566 la 29/03/2012. Suma platita in momentul de fata.
1. Tinand cont ca suntem in 2013, ( pe cererea adresata de asociatie Judecatoriei nu este trecuta nici o data), penalizarile din 2005, 2006, 2007 si 2008 nu ar fi trebuit sa fie prescrise?
2. Din moment ce acea suma este platita, presupun ca trebuie sa ii arat judecatorului dovata achitarii. Corect?
3. Din moment ce suma pentru care sunt chemata in judecata nu este corecta, citatia mai are sens?
4. Ei spun ca au anexat copia procesului verbal al AG privind procnetul de penalizare .....nu este anexat la cerere.
De asemenea ei spun ca au anexat dovada notificarii si confirmarii de primire...nu este anexat.
Cererea pentru acestea o fac la Judecatorie?
Multumesc mult!
Buna ziua!
Societatea in cadrul careia am lucrat si de unde am de recuperat salarii restante a intrat in insolventa si pana la o anumita data trebuie sa ma inregistrez la masa credala. Ma poate ajuta cineva sa imi spuna unde trebuie depusa cererea si ce ar trebui sa anexez la aceasta?
Multumesc mult!
Buna ziua! Momentan nu sunt in tara, si a incercat mama sa ridice ajutorul meu de somaj de la posta cu o imputernicire facuta de mine. Personalul nu foarte dragut de la Oficiul postal a spus ca tebuie semnata de notar...si a refuzat sa mai acorde alte informatii. Daca semnez imputernicirea in Croatia unde sunt la un notar e valabila in Romania? Sau daca trimit o solicitare pot primi ajutorul de somaj in contul meu bancar? Mentionez ca e prima data cand primesc ajutor de somaj.....si este aferent lunilor noiembrie si decembrie. Multumesc mult!
Buna ziua!
As putea gasi pe internet Standardul ISO 9001:2001 sa il citesc, peste tot unde am cautat am gasit consultanta pentru implementarea in cadrul unei organizatii si certificare.
Stie cineva unde as putea sa il gasesc?
Multumesc mult!
Buna ziua!
Ma puteti ajuta va rog sa calculez concediul medical pe care ar trebui sa il primesc aferent lunii ianuarie anul curent?
Salariul brut il am de 1746 constant de 1 an de zile, in luna noiembrie si decembie am fost in somaj tehnic, am primit 75% din brut dar contributiile au fost platite de catre stat la salariul minim conform Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 4/2010. In luna ianuarie in intervalul 11-26 am avut concediu medcal cu cod de indemnizatie 100% si pana pe 31 ianuarie cu cod de 75% in continuare.
Multumesc mult!