Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata indemnizatiei de somaj

Buna ziua! Momentan nu sunt in tara, si a incercat mama sa ridice ajutorul meu de somaj de la posta cu o imputernicire facuta de mine. Personalul nu foarte dragut de la Oficiul postal a spus ca tebuie semnata de notar...si a refuzat sa mai acorde alte informatii. Daca semnez imputernicirea in Croatia unde sunt la un notar e valabila in Romania? Sau daca trimit o solicitare pot primi ajutorul de somaj in contul meu bancar? Mentionez ca e prima data cand primesc ajutor de somaj.....si este aferent lunilor noiembrie si decembrie. Multumesc mult!
Este valabila, insa ar trebui sa fie redactata in limba romana, astfel incat mama dvs sa nu mai umble pentru traducerea si legalizarea acesteia ...

De asemenea, puteti trimite o notificare AJOFM-ului sa va achite indemnizatia de somaj direct in contul dvs ....