avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate Mateiani

Activitate Mateiani

Suntem Asociatie de proprietari , angajatii sunt cu conventie civila si am depus la ANAF , lunar , D112 pt.impozit, pensie si somaj .
Se pare ca nu este in regula , pt,ca ANAF ne-a comunicat ca trebuie depuse pe langa D112 si 100 - 102 , pe intregul an 2011.
Va rog sa ma lamuriti cum este corect sa procedez .
Multe multumiri
Suntem Asociatie de Proprietari si inca nu am depus la anaf declaratia optionala , care este recomandata cea lunara sau trimestriala ? va rog sa-mi spuneti de unde pot sa descarc aceasta declaratie spre completare.
Multe multumiri!
Buna ziua .Sunt nascuta in 7 februarie 1957,am un stagiu de cotizare de 33 ani , din care 9 ani 3luni si 30zile in grupa a II-a si as dori sa-mi spuneti cand indeplinesc conditiile de pensionare anticipata ; care este varsta standard de pensionare femei? Va multumesc foarte mult !
Buna ziua , as dori sa stiu daca transmiterea D 112 pentru luna iulie ,
se face doar modificand luna la cea din iunie , alte schimbari nefiind,
ramane valabila semnatura electronica existenta pe formular sau trebuie sa descarc o alta declaratie ,sa o completez iarasi si sa o semnez electronic ? si asta se repeta in fiecare luna ?
multumesc!
Buna ziua . Am o nelamurire in legatura cu declaratia 112 ,daca este obligatorie pentru as. de proprietari ,unde administratorul , femeia de serviciu si instalatorul au incheiate conventii civile dar sunt angajati cu contract la alte locuri de munca . Pana in prezent s-a platit impozit 16% si sanatate 5,5% , s-a depus declaratia 100 si 102 . Intrebarea mea este daca poate sa ramana in continuare la fel sau este obligatoriu sa schimbam cu 112 sa se opreasca si somaj , pensie , si care sunt obligatiile angajatorului si angajatului in aceasta situatie . Va multumesc .