avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate marianacarmen

Activitate marianacarmen

Buna ziua,
In perioada 1974-1990 institutul la care am fost angajata a lucrat in sistem de acord global achitind cotele de asigurari sociale si pensii. Adeverinta care certifica acest lucru nu a fost luata in calcul de casa locala de pensii, veniturile nefacind parte din baza de calcul a pensiilor conf. legislatiei anterioare datei de 01.04.2001. Intrucit colegi care au iesit la pensie anterior mie au dat in judecata casa de pensii si au fost acceptate aceste adeverinte, va rog sa ma indrumati cum sa procedez.
Am inteles ca se depune o intimpinare, dar nu stiu ce trebuie sa contina. Ce acte trebuiesc atatsate si unde se depune (locuiesc in bucuresti sector 6).
Va multumesc.
Buna ziua,
Anul trecut am fost in somaj, am obtinut o adeverinta de asigurare de sanatate (trimisa prin posta). Din decembrie am primit decizia de pensionare. Nu am reusit sa ma lamuresc ce acte imi trebuiesc pentru a obtine o noua adeverinta de sanatate (am depus atunci: copie dupa cartea de munca , adeverinta de la Administratia financiara 2006-2011 copie CI).
Se mai poate obtine tot prin recomandata cu confirmare de primire.
Buna ziua
Am mai multe intrebari legate de pensionare pentru limita de varsta.
Sunt nascuta in luna aprilie 1953, am trei copii, in noiembrie am 38 de ani vechime, actual sunt somera. Luna octombrie ar fi ultima de indemnizatie de somer. Ce acte imi trebuie pentru dosar? Cit dureaza pina primesc decizia?Dupa cit timp primesc pensia?Va multumesc anticipat pentru raspunsurile corecte si la obiect pe care precis le voi primi. Carmen Mariana.
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu indemnizatia de somaj. In 2010 din suma alocata se oprea 15%. Mai este valabila aceasta retinere? Se face un nou calcul al indemnizatiei raportat la 500, sau ramine cel initial si nu se mai face retinerea. Va multumesc.
buna ziua
Sunt nascuta in 1953 luna aprilie.In luna septembrie 2012 implinesc virsta de pensionare avand stagiul de cotizare de 38 ani. In noua lege mai este valabila reducerea cu un an a virstei standard de pensionare pentru mame care au nascut 3 copii? In prezent sunt somera. Pensionarea anticipata cu ce penalizare se poate face si cit timp este valabila. Din ianuarie 2011 pina cind (...... luni, un an, etc.) deoarece a fost o intrerupere de citeva luni si vreau sa stiu cit este sigur valabila.
Ce acte am nevoie sa depun pentru pensionarea anticipata si cit dureaza pina se primeste decizia. Va multumesc.