avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate nelisisuf

Activitate nelisisuf

Buna ziua
Daca puteti sa ma ajutati si pe mine sa imi clarific o situatie. In iunie 2011 mi-a expirat contractul la fostul angajator fiind pe perioada determinata. Tot luna aceea am nascut si am fost preluata de stat si am primit indemnizatia de crestere a copilului. Cand copilul a facut 2 ani m-am angajat dinnou in alta parte. Nelamurirea mea este daca se considera in situatia mea ca am continuitate in cazul in care raman dinnou insarcinata si as putea beneficia de indemnizatie si la al doilea copil in conditiile in care la noul loc de munca sunt angajata de abia o luna insa contractual mi-a inceput fix in ziua in care copilul facea doi ani.
Va multumesc
multumesc mult, informatia principala pe care eu se pare ca nu am retinut-o corect este ca aceasta lege se aplica copiilor nascuti dupa 1 martie 2012 nefiind si cazul meu atunci, pentru ca cel mic s-a nascut in iunie 2011 deci presupun ca nu trebuie sa mai fac niciun demers si voi primi normal si cea de-a 24a luna de indemnizatie. insa daca iar nu am inteles corect spuneti-mi va rog cum fac dovada faptului ca nu indeplineste conditiile si unde ar trebui sa o depun

buna ziua,
am si eu un copil care face 2 ani in iunie anul acesta si as vrea sa imi pastrez si ultima luna de indemnizatie. tatal lui nu a realizat venituri 12 luni consecutiv inainte de nasterea acestuia si nici in ultimele 12 luni asa ca nu vad cum ar putea beneficia de luna de concediu si nu vreau sa o pierd eu. tinand cont ca peste 4 zile intervine termenul de 60 de zile in care ar trebui sa anunte ca renunta la concediu nu stiu ce sa fac. el nu renunta el nu poate beneficia. cum fac? ce fac? am crezut initial ca daca copilul meu s-a nascut inainte de intrarea acestei legi care iti forteaza drepturile nu voi fi afectata dar se pare ca nu e cazul dupa cum citesc aici. va rog mult ajutati-ma.
buna ziua,
am si eu un copil care face 2 ani in iunie anul acesta si as vrea sa imi pastrez si ultima luna de indemnizatie. tatal lui nu a realizat venituri 12 luni consecutiv inainte de nasterea acestuia asa ca nu vad cum ar putea beneficia de luna de concediu si nu vreau sa o pierd eu. tinand cont ca peste 4 zile intervine termenul de 60 de zile in care ar trebui sa anunte ca renunta la concediu nu stiu ce sa fac. el nu renunta el nu poate beneficia. cum fac? ce fac? am crezut initial ca daca copilul meu s-a nascut inainte de intrarea acestei legi care iti forteaza drepturile nu voi fi afectata dar se pare ca nu e cazul dupa cum citesc aici. va rog mult ajutati-ma.
buna seara, mi-am infiintat de curand un pfa, sunt platitor de tva, si mi-a fost pusa proprire de 60% din suma pe cont deoarece am datorii ca persoana fizica, am acceptat situatia initial dar luna asta mi-au oprit 100% si nu pot sa cred ca se poate intampla asa ceva, eu trebuie sa platesc si tva si cas din banii aceia nu sunt ai mei personal, spuneti-mi va rog se poate asa ceva, este ceva ce pot face?
buna ziua, mi-am facut si eu de curand un pfa prin care desfasor activitati comerciale si trebuie sa platesc tva-ul luna asta insa nu cred ca voi putea decat abia in februarie, aveti idee ce santiuni sau ce urmari sunt daca nu il platesc la timp? deasemni nu cred ca voi putea plati nici cas-ul daca imi puteti raspunde si aici, cat de grav este?
dar daca dupa ce termin cu indemnizatia ma mai angajez tot pe perioada determinata o luna doua in caz ca mai prind un contract scurt, apoi voi putea intra direct in somaj?
daca ma puteti ajuta, am avut contract pe perioada determinata care a incetat de drept la 1 iunie 2011, am nascut in 17 iunie si am primit banii pe concediul medical de la casa de asigurari nemai fiind angajata dar indeplinind conditiile de continuitate pentru concediu medical pre si post natal si deasemeni am primit apoi si indemnizatie crestere copil, as vrea sa stiu daca in 17 iunie 2013 cand se termina cei 2 ani in care primesc indemnizatie daca pot intra in somaj, ne fiind angajata undeva dar avand vechime in munca de peste 5 ani inainte de 1 iunie, va multumesc
Răspuns la discuția Concediul prenatal
nu stiu regimul general al unui concediu medical dar presupun ca se poate, sau asta am dedus din raspuns, ii voi cere medicului de familie 2 foi cu 2 concedii medicale? una o duc la o societate si una la cealta? ceva de genul asta banuiesc...oricum multumesc
daca sunt angajata la 2 societati cu CIM pot beneficia la amandoua de concediu prenatal?